MSZ czekają poważne zmiany kadrowe i organizacyjne
Nasilają się pogłoski, że jesienią polskie MSZ czekają poważne zmiany personalne i organizacyjne. Z kierownictwa resortu może ponoć odejść aż trzech wiceministrów, a nowy statut znacząco zmieni jego strukturę. Rychłą dymisję wieszczy się zwłaszcza Witoldowi Waszczykowskiemu - głównemu polskiemu negocjatorowi w sprawie tarczy antyrakietowej i ostatniemu wiceministrowi w MSZ z okresu rządu PiS. Waszczykowski zostanie ponoć wysłany na placówkę dyplomatyczną daleko od Polski – prawdopodobnie do któregoś z krajów Bliskiego Wschodu lub Azji (najczęściej w tym kontekście wymienia się Kair).
Minister Sikorski miał utracić zaufanie do swego zastępcy, któremu zarzuca zbytni entuzjazm wobec idei zainstalowania w Polsce elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej i „przecenianie wartości negocjacji”. Zbieżność poglądów w tej sprawie z prezydentem Kaczyńskim ma być też zdaniem polityków rządzącej koalicji kłopotliwa dla rządu. Kroplą która przelała czarę goryczy Sikorskiego miała być jednak słynna konfrontacja w Pałacu Prezydenckim w dniu, w którym Donald Tusk ogłosił decyzję o odrzuceniu amerykańskiej oferty w sprawie tarczy. Prezydent Kaczyński najpierw wezwał na rozmowę Waszczykowskiego, a potem Sikorskiego, by skonfrontować ich relacje na temat negocjacji. Waszczykowski miał wówczas powiedzieć prezydentowi, że USA zgodziły się na polskie warunki. Ponoć zdaniem ministra Waszczykowski pokazał wtedy, że jest bardziej lojalny wobec prezydenta niż wobec niego.
Z informacji uzyskanych przez serwis tvp.info wynika, że Waszczykowskiego na stanowisku wiceministra zastąpi Przemysław Grudziński – były ambasador Polski w Waszyngtonie w latach 2000-2005. Nie będzie on jednak odpowiadał za negocjacje w sprawie tarczy antyrakietowej. „Rozmowy w sprawie tarczy, bez względu na ich końcowy efekt, są już w ostatecznej fazie i Sikorski sam zamierza doprowadzić je do końca” - mówi informator tvp.info.
Z gmachu na Al. Szucha odejdzie też wiceminister Ryszard Schnepf. Obejmie on funkcję ambasadora RP w Madrycie.
Według informatorów „Rzeczpospolitej” pod koniec roku resort może opuścić również, ze względu na sprawy osobiste, wiceminister Grażyna Bernatowicz.
Wciąż nie wiadomo kto ewentualnie zastąpi odchodzących wiceministrów. „Rzeczpospolita” wymienia w tym kontekście Krzysztofa Liska, szefa sejmowej komisji spraw zagranicznych i bliskiego współpracownika Donalda Tuska oraz Pawła Zalewskiego, byłego szefa tej komisji (niegdyś PiS, dziś poseł niezrzeszony).
Jesienią MSZ czekają też poważne zmiany organizacyjne. Minister Sikorski przygotował bowiem nowy statut resortu, który zakłada jego poważną reorganizację. W wyniku likwidacji części departamentów i łączenia innych powstanie dziesięć nowych komórek w ministerstwie.
Na podstawie: rp.pl. dziennik.pl