UE/ Unijni przywódcy przyjęli Traktat Reformujący
Przywódcy 27 państw Unii Europejskiej obradujący w Lizbonie wyrazili zgodę na przyjęcie Traktatu Reformującego. Zostanie on formalnie podpisany podczas zaplanowanego na 13 grudnia br. szczytu UE i zastąpi odrzucony w 2005 r. przez Francję i Holandię projekt Konstytucji Europejskiej.
- Poprzez przyjęcie nowego traktatu Europa przezwyciężyła trwający od kilku lat impas. Wyszła z tego szczytu silniejsza: silniejsza aby stawić czoło globalnym problemom, silniejsza aby podjąć się swojej roli na tle świata i aby wzmagać pewność naszej ekonomii i naszych obywateli – powiedział dzisiaj premier Portugalii, Jose Socrates. Dodał również, że prezydencja portugalska wypełniła swój plan, tj. doprowadziła do przyjęcia nowego Traktatu Reformującego.
Nowy traktat wprowadza m.in. stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej, który będzie sprawował 2,5-letnią kadencję z prawem do jednokrotnego przedłużenia. Wzmacnia także stanowisko Wysokiego Przedstawiciela UE ds. Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa oraz rolę Parlamentu Europejskiego.
Zanim jednak osiągnięto ostateczne porozumienie, podczas dyskusji nad traktatem poruszono sprawy, które jak przywidywali eksperci, mogły zniweczyć plany prezydencji. Swoje zastrzeżenia wysunęły Polska, Włochy i Wielka Brytania. Ostatecznie Warszawa wywalczyła dołączenie do Traktatu protokołu z zapisem tzw. kompromisu z Ioanniny, a ponadto wzorem pozostałych dużych krajów Wspólnoty otrzymała stanowisko stałego rzecznika generalnego w Trybynale Sprawiedliwości.
Włochy otrzymały dodatkowe miejsce w Parlamencie Europejskim, tym samym utrzymają równą ilość głosów z Wielką Brytanią. Decyzja ta będzie miała swój wpływ na pozycję przewodniczącego Parlamentu - nie będzie on już dłużej zasiadał jako osoba biorąca udział w procesie ustawodawczym, gdyż zachwiałoby to ustalonym na 750 podziałem miejsc w Parlamencie.
Londyn uzyskał potwierdzenie zgody na tzw. klauzulę „opt-out” zezwalającą na niezacieśnianie współpracy w zakresie sprawiedliwości i działalności policji zapisanych w Karcie Praw Podstawowych. Poza Wielką Brytanią do klauzuli „opt-out” dołączyła również Polska.
Austrii, która narzuciła liczbę miejsc przysługującą zagranicznym studentom na jej najlepszych uniwersytetach, udało się osiągnąć w tej sprawie porozumienie z Komisją Europejską, która wcześniej uznała to działanie za nielegalne. KE zapowiedziała powstrzymanie się od wdrożenia postępowania wobec Wiednia na okres 5 lat. Kolejny kraj, któremu udało się wynegocjować korzystne dla siebie warunki to Bułgaria. Uzyskała ona prawo do zapisywania nazwy euro w cyrylicy.
Przewodniczący Komisji Europejskiej, Jose Manuel Barroso nie posiadał się z radości wobec faktu przyjęcia przez 27 państw UE Traktatu Reformującego. – Prawdą jest, że wielkie kroki zostały podjęte w czasie trwania prezydencji niemieckiej, ale to determinacja i fachowość prezydencji portugalskiej sprawiły, że osiągnęliśmy historyczne porozumienie – powiedział w Lizbonie Barroso.
Nowy traktat zostanie podpisany 13 grudnia br. w Lizbonie. Następnie państwa członkowskie będą miały rok na jego ratyfikację, a jeżeli proces ten zakończy się sukcesem, unijny traktat wejdzie w życie 1 stycznia 2009 r.
Na podstawie: eu2007.pt, euobserver.com, euractiv.com, news.bbc.co.uk