Gruzja/ Tbilisi skrytykowało zniesienie sankcji w stosunku do Abchazji
Władze Gruzji wystosowały notę protestacyjną, w której skrytykowały decyzję Moskwy odnośnie zniesienia sankcji w stosunku do Abchazji. Przewodniczący komisji spraw zagranicznych Kote Gabaszwili dodał, że jest to próba przejęcia kontroli nad częścią kraju.
W oświadczeniu opublikowanym przez ministerstwo spraw zagranicznych Gruzji stwierdzono, że „takie postępowanie zostanie ocenione jako jawne ignorowanie integralności terytorialnej kraju, a także niebezpieczna prowokacja mająca wpływ na wzmocnienie działań separatystycznych i pogłębienie napięć w regionach objętych konfliktem”.
Szef tymczasowej komisji parlamentarnej ds. przywrócenia integralności terytorialnej Szota Malaszchia powiedział, że na skutek jednostronnego złamania przez Rosję umowy WNP jej oddziały wojskowe stacjonujące w Abchazji w ramach wspólnych sił pokojowych powinny zostać uznane za nielegalne. Podkreślił, że jego zdaniem Moskwa stara się doprowadzić do wzrostu napięć głównie z powodu zbliżającego się szczytu NATO w Bukareszcie.
Ambasador Rosji w Tbilisi skomentował w piątek, 7 marca, reakcję władz gruzińskich na decyzję o zniesieniu sankcji dla Abchazji. Jego zdaniem „byłoby lepiej dla Gruzji, gdyby wspierała politykę Kremla w stosunku do tego regionu i uczyniła podobnie jak Moskwa, gdyż stanowi to wstępny warunek rozpoczęcia dialogu z Suchumi.”
Jak stwierdził Daniel Fred, Stany Zjednoczone nie popierają rosyjskiej decyzji. Dodał, że jego zdaniem Moskwa nie posunie się do „ekstremalnych działań jak uznanie Abchazji”. Od momentu proklamowania niepodległości przez Kosowo Waszyngton podkreśla, że powoływanie się na przykład Prisztiny przez władze separatystycznych regionów jest bezpodstawne.
Jednocześnie w sobotę, 8 marca, dowódca gruzińskich sił pokojowych gen. Mamuka Kuraszwili zażądał zaniechania zbrojenia administracyjnej granicy z Abchazją. Wypowiedź związana jest z rozpoczęciem budowy umocnień i zabezpieczeń przez rosyjskich żołnierzy stacjonujących w tym regionie, prawnie będącym częścią Gruzji.
Prezydent Michaił Saakaszwili podczas sobotniego (8.03) wystąpienia zaapelował do protestującej opozycji o rozpoczęcie rozmów przy okrągłym stole. Podkreślił, że w obecnej sytuacji Gruzja powinna stać się jednością i wspólnie wypracować stanowisko w kwestii polityki prowadzonej przez Rosję.
Na podstawie: rustavi2.com, civil.ge