Gruzja: Kurs na integrację pozostaje niezmienny
Ashton zwróciła się do wszystkich politycznych partii na gruzińskiej scenie politycznej ,,o utrzymanie europejskich wartości demokracji, wolności i rządów prawa. Nie powinno być miejsca dla wybiórczej sprawiedliwości, czy zemsty wobec politycznych rywali. Prowadzone śledztwa wobec wcześniejszych wykroczeń muszą być bezstronne, transparentne oraz zgodne z odpowiednią procedurą”.
Natomiast, gruziński premier podkreślił rolę Unii Europejskiej oraz jej poparcie dla suwerenności i terytorialnej integralności kraju. Ponadto, Iwaniszwili zaakcentował potrzebę pogłębienia handlowych relacji z Unią Europejską, liberalizację reżimu wizowego oraz przyśpieszenie procesu negocjacji umowy stowarzyszeniowej, zapewniając pełne wsparcie jego rządu w tym procesie. Spotkanie premiera Iwaniszwili z lady Ashton było pierwszym po objęciu przez niego tego stanowiska.
Gruzja została także zaproszona do rozpoczęcia negocjacji z UE porozumienia o uczestnictwie Tbilisi w operacjach zarządzania kryzysowego prowadzonych przez Brukselę.
Lady Ashton podczas jednej ze swoich wcześniejszych wizyt zaingerowała w Batumi rozpoczęcie negocjacji umowy stowarzyszeniowej w 2010 roku. Następnie w 2011 Tbilisi i Bruksela podpisały Porozumienie o pogłębionej i kompleksowej strefie wolnego handlu (DCFTA).
Na podstawie: apsny.ge, civil.ge