Władze w Duszanbe chcą zaprosić rosyjskich skinheadów do Tadżykistanu
W Tadżykistanie zorganizowany zostanie międzynarodowy festiwal młodzieży, na który zaproszeni zostaną m.in. rosyjscy skinheadzi i kibice piłkarscy.
Informację o tych planach podała Rosyjska Służba BBC powołując się na przedstawiciela służby migracyjnej Tadżykistanu, Tugrała Chajrułłajewa. "Ci ludzie powinni zobaczyć nasz kraj sami, pobyć tu, porozmawiać z jego mieszkańcami i zmienić swój stosunek do nas", oświadczył urzędnik, nie podając jednak, jak dokładnie zaplanowane jest zorganizowanie spotkań rosyjskich skrajnych prawicowców z miejscowymi Tadżykami.
Wcześniej milicja w Tadżykistanie podała, że tylko w pierwszym półroczu 2011 r. w Rosji z rąk skinheadów zginęło 51 obywateli Tadżykistanu. W zamierzeniu władz w Duszanbe, zorganizowanie festiwalu stanie się częścią kampani mającej na celu polepszenie wizerunku Tadżykistanu i Tadżyków. Kampania skierowana jest głównie do Rosji, dokąd na zarobek udaje się corocznie setki tysięcy obywateli Tadżykistanu.
Według oficjalnych danych, które podawał na początku 2011 r. lider ruchu "Tadżyccy emigranci zarobkowi" ("Tadżikskije trudowyje migranty") Karomat Szaripow, oficjalnie w FR znajduje się ok. 1,2 mln gastarbieterów z Tadżykistanu, a realnie ich liczbę ocenia się nawet na ponad 2 miliony. Dla realizacji wspomnianych planów, przy Służbie Migracyjnej Tadżykistanu utworzono specjalne centrum odpowiadające za dbanie o pozytywny wizerunek Tadżykistanu. W centrum pracować mają kulturolodzy, dziennikarze i wschodoznawcy. Ich zadaniem będzie "całodobowe zamieszczanie w internecie wiadomości z kraju, w celu budowania pozytywnego wizerunku Tadżykistanu".
Prócz tego, przy ambasadzie FR przewiduje się utworzenie dziennikarskiej "grupy dla wsparcia promocji Tadżykistanu". W ramach tej kampanii tadżyckie władze gotowe są też zwrócić się o pomoc do specjalistów od marketingu politycznego. Jak na razie, wartości projektu promocji Tadżykistanu za granicą władze jeszcze nie podały.
Na podstawie: news.tj, lenta.ru, bbc.co.uk


Wspólna platforma dyskusyjna Ukrainy, Gruzji i Mołdawii