Somalijscy piraci żądają okupu za supertankowiec
Somalijscy piraci, w rękach których wciąż jest saudyjski supertankowiec „Sirius Star” z dwoma Polakami na pokładzie, w środę rano zażądali okupu za uwolnienie statku i załogi.
Negocjatorzy w dalszym ciągu prowadzą rozmowy. Jeśli zakończą się one porozumieniem co do wysokości okupu, gotówka ma trafić na pokład tankowca. Ciągle jednak nie ujawniono, o jakich sumach mowa.
„Zapewniamy bezpieczeństwo statku, który dostarczy okup. Przeliczymy pieniądze w specjalnych maszynach. Mamy też sprzęt, który wykryje, czy pieniądze są autentyczne” — mówi męski głos na taśmie nagranej przez dubajską telewizję Al Jazeera.
Saudyjski tankowiec „Sirius Star” z 25-osobową załogą na pokładzie uprowadzono w sobotę. Wiadomo jest że załoga składała się z 19 obywateli Filipin, dwóch Brytyjczyków, dwóch Polaków, Chorwata i Saudyjczyka.
Tankowiec należący do saudyjskiego koncernu Aramco został zaatakowany 800 kilometrów na południowy-wschód od kenijskiego portu Mombasa. „Sirius Star” to największy statek, jaki dotychczas udało się porwać piratom na tych wodach. Także pierwszy raz napaści dokonano tak daleko od brzegu. W chwili ataku piratów ładunek tankowca wart był ponad 100 milionów dolarów.
Także dziś zakończył się dramat kontenerowca największej przewozowej firmy z Hong Kongu. Great Creation wraz z 25 osobową załogą wypłynął dziś z pirackiej bazy Eyl, w której trzymano go w niewoli od 18 września.
Wody okalające Somalię należą do najniebezpieczniejszych na świecie. Od 1991 r., kiedy to obalono komunistycznego prezydenta Siada Barre, kraj ten nie posiada bowiem efektywnie działającego rządu centralnego i pogrążony jest w zupełnym chaosie. Korzystając z tego pirackie gangi opanowały okalające Somalię wody i atakują przepływające pobliżu wybrzeży statki. Według danych Międzynarodowego Biura Morskiego tylko w tym roku u wybrzeży Somalii 83 statki padły ofiarą pirackich ataków, z czego 33 porwano. 12 statków wraz z ponad dwustoma członkami załóg, wciąż pozostaje w niewoli. Piraci wypuszczają je zwykle po uzyskaniu sutego okupu.
Na podstawie: news.bbc.co.uk, iol.co.za