Armia Stanów Zjednoczonych za zamknięciem Guantanamo
„Więc obawa, którą darzyłem Guntanamo podczas tych wojen [Afganistan i Irak], jest taka, że to [więzienie] stało się symbolem… i to takim, który rekrutuje ekstremistów i dżihadystów, którzy będą z nami walczyć… To jest moja główna obawa związana z dalszym funkcjonowaniem Guantanamo” stwierdził admirał Armii Stanów Zjednoczonych.
W obronie więzienia Guantanamo natychmiast stanęli reprezentanci Partii Republikańskiej. Były wiceprezydent USA w administracji prezydenta George’a W. Busha, Dick Cheney skrytykował, jak to nazwał „teorię narzędzia rekrutacji” mówiąc, że „jest to kolejna wersja tego refrenu padające z lewej strony, sami to na siebie sprowadziliśmy”. W ten sposób skrytykował środowiska lewicowe za ciągłe żądania zamknięcia więzienia.
Obietnica prezydenta USA, Baracka Obamy, dotycząca zamknięcia więzienia wojskowego w amerykańskiej bazie Guantanamo na Kubie do końca tego roku, może napotkać trudności ze strony Kongresu. Senat, izba wyższa amerykańskiego Kongresu, wstrzymał się z przyznaniem 80 milionów dolarów na zamknięcie więzienia do czasu, kiedy Obama nie przedstawi planu rozlokowania 240 więźniów trzymanych obecnie w Guantanamo.
Wstrzymanie funkcjonowania, a co za tym idzie zamknięcie, więzienia w bazie Guantanamo było jednym z kluczowych haseł zeszłorocznej kampanii wyborczej reprezentanta Partii Demokratycznej, Baracka Obamy. Niebawem po zaprzysiężeniu na prezydenta USA, Obama zapowiedział, iż więzienie zostanie zamknięte w przeciągu roku, a osoby przetrzymywane zostaną przeniesione do innych więzień na terenie Stanów Zjednoczonych, a także amerykańskich sojuszników, którzy wyrażą chęć współpracy.
Źródło: www.reuters.com , www.welt.de/english-news