Międzynarodowy Fundusz Walutowy udziela Pakistanowi pożyczki
Rząd Pakistanu chce dokonać cięć budżetowych i częściowo zrezygnować z finansowania przez bank centralny. Dobrą wiadomością dla Pakistanu jest zgoda IMF (Międzynarodowego Funduszu Walutowego) na dofinansowanie w kwocie 7,6 mln dolarów na pokrycie swoich długów i utorowanie drogi do bliższej współpracy z krajami zachodnimi (chodzi głównie o Stany Zjednoczone).
W kraju zaistniały obawy o sposób wykorzystania środków. "Jeśli poprzedni rząd miałby cokolwiek do powiedzenia, oznaczałoby to, że musimy być ostrożniejsi w podejmowaniu decyzji o podziale otrzymanej kwoty" powiedział dr Farzana Shaikh z Królewskiego Instytutu Spraw Międzynarowych (Chatman House) w Wielkiej Brytanii.
Pomoc finansowa w kwocie 3,1 mln dolarów ma być wypłacana przez 23 miesiące, natomiast dodatkowo 4,5 mln dolarów zostanie przeznaczone na kwartalne przeglądy. IMF postawił jednak Pakistanowi warunek widocznego zaostrzenia polityki fiskalnej, w tym zmniejszenia deficytu budżetowego do 4,2 % PKB, w porównaniu z zeszłorocznym deficytem wysokości 7,4 % PKB.
Pakistan zgodził się również na cięcie wydatków na rząd. W ubiegłym tygodniu rezerwy wymiany zagranicznej spadły do 6,6 mln dolarów, podczas gdy rezerwy własne banku centralnego zmniejszyły się do 3,5 mln dolarów.
Decyzja o pomocy IMF wywołuje kontrowersje również w szeregach koalicji rządzącej, skupionej wokół prezydenta Asifa Zardariego, i jest postrzegana jako ingerencja w suwerenność państwa. "Nie jest jeszcze pewne, co rząd zrobi z pożyczką, będzie to niezwykle trudne dla rządu wykorzystać ją w
przekonywujący koalicję oraz opinię publiczną sposób" powiedział Shaikh.
Inny problem, na które planuje się przeznaczyć pożyczkę to walka z inflacją, której poziom obecnie wynosi 25 %. Podnoszona jest też kwestia stóp procentowych, które wahają się w granicach 15 %.
źródła bloomberg.com, forbes.com, bbcworld.com