Reforma służby zdrowia w USA: Biskupi przeciw, zakonnice za
- IAR
Otwarty spór w amerykańskim Kościele katolickim o reformę ubezpieczeń zdrowotnych. Biskupi sprzeciwili się ustawie proponowanej przez Baracka Obamę i Demokratów.
Amerykańscy biskupi sprzeciwili się reformie zdrowia z powodu zapisów dotyczących aborcji. Ich zdaniem, przepisy forsowanej przez Demokratów ustawy są na tyle nieprecyzyjne, że po jej uchwaleniu może dojść do finansowania zabiegów przerywania ciąży ze środków publicznych.
Ze stanowiskiem biskupów nie zgadzają się zakonnice. Przewodniczące 60 zakonów skupiających ponad 50 tysięcy sióstr skierowały do Kongresu list popierający reformę. Według zakonnic, ustawa wystarczająco zabezpiecza życie poczęte. Za uchwaleniem reformy opowiedziało się także Katolickie Stowarzyszenie Opieki Zdrowotnej, skupiające ponad 600 katolickich szpitali w USA. "Wprowadzenie powszechnych ubezpieczeń zdrowotnych jest naszym moralnym obowiązkiem" - czytamy w oświadczeniu tej organizacji.
Proponowana przez Baracka Obamę i Demokratów ustawa przewiduje wprowadzenie w USA obowiązkowych ubezpieczeń zdrowotnych. Ci, których nie stać na wykupienie polis mają otrzymać pomoc państwa. Dzięki reformie 30 milionów Amerykanów uzyska ubezpieczenie zdrowotne, którego dotąd nie posiadali.