Światowy Dzień Ptaków Wędrownych
Szlaki wędrówek 50 mld ptaków, które niedawno rozpoczęły coroczne migracje mogą być zagrożone przez postępujące zmiany klimatyczne oraz emisję toksycznych substancji do atmosfery - ostrzegł ONZ z okazji obchodzonego 11 i 12 maja Światowego Dnia Ptaków Wędrownych.
Według danych ekspertów Programu Środowiskowego ONZ (UNEP), obszarami największej corocznej migracji ptaków są tzw. Szlak Afrykańsko-Europejski oraz Wschodnioazjatycko-Australiski. Drugi z nich rozciąga się od obszaru Rosji aż po Nową Zelandię, obejmując przestrzeń powietrzną należącą do 22 krajów. Stale przemieszcza się niemal 20 proc. z ponad 10 tys. gatunków ptaków występujących na Ziemi. Niektóre z nich, tak jak orły, żurawie, bociany oraz trzewikodzioby mają do przebycia wiele tysięcy kilometrów pomiędzy różnymi kontynentami.
W czasach wzrastającego poziomu zanieczyszczenia powietrza, urbanizacji i nagłych załamań pogody spowodowanych zmianami klimatycznymi, szlaki wędrówek ptaków mogą zostać poważnie zaburzone. Dotyczy to również miejsc postojów tych zwierząt. Także największy na świecie szlak migracyjny jest obecnie poważnie zagrożony, szczególnie na wysoko uprzemysłowionych rejonach wokół Morza Żółtego oraz azjatyckich wybrzeży Pacyfiku.
Tegoroczne obchody dnia ustanowionego przez społeczność międzynarodową w 2006 roku przebiegają pod hasłem "Sieć połączeń dla wędrujących ptaków". ONZ chce przez nie zwrócić uwagę na konieczność stworzenia międzynarodowej sieci ekologicznej i infrastruktury, umożliwiającej przetrwanie wędrującym ptakom, ochronę najbardziej zagrożonych gatunków oraz szlaków ich migracji.
Przedstawiciel kierownictwa UNEP Achim Steiner ocenił, że ptaki podejmujące coroczne wędrówki powinny być specjalnie chronione nie tylko ze względu na ich piękno i zwyczaje, stanowiące wielką inspirację dla ludzi na całym świecie, ale również z uwagi na znaczny wpływ na gospodarkę wielu krajów. Dobrą ilustracją tej tezy jest Kenia, której liczne i podziwiane przez turystów gatunki ptaków mogą współtworzyć prawie 10 proc. miejscowego PKB.
"Ptaki wędrowne i wyzwania, z jakimi muszą się borykać stanowią zadziwiającą alegorię współczesnego multilateralnego i zglobalizowanego świata. Tylko poprzez wzajemną współpracę pomiędzy krajami uda się nam uchronić te zwierzęta od wielu współczesnych niebezpieczeństw" - zwrócił uwagę Steiner, nawiązując tym samym do okolicznościowego posłania sekretarza generalnego ONZ z okazji Światowego Dnia Ptaków Wędrownych. Ban-Ki-Moon zaznaczył w nim, że przetrwanie ptaków wędrownych stanowi wspólne zadanie całej społeczności międzynarodowej.
Na podstawie: un.org, worldmigratorybirdday.org