Darfur objęty nową pomocą humanitarną
Do sudańskiej prowincji Darfur dotarły w tym tygodniu pierwsze od dłuższego czasu kontyngenty pomocy humanitarnej ONZ. Od dwóch miesięcy region ponownie stał się areną walk pomiędzy siłami rządowymi a rebeliantami domagającymi się federalizacji kraju.
Według danych ONZ, do leżącej w zachodnim Sudanie prowincji trafiło we wtorek i środę (23 i 24.4) ponad 80 ton doraźnej pomocy humanitarnej. Docelowo ma ją otrzymać kilkadziesiąt tysięcy ludzi zamieszkujących w okolicach miejscowości Labado i Muhajeria, znajdujących strefie konfliktu pomiędzy siłami wiernymi rządowi w Chartumie a rebeliantami należącymi do jednej z frakcji Ludowej Armii Wyzwolenia Sudanu - Mini Minawi. Głównym koordynatorem pomocy jest Misja ONZ w Darfurze (UNAMID). Jej uzbrojone jednostki strzegą również bezpieczeństwa konwojów humanitarnych.
Misję wspiera również Unia Afrykańska, a dostarczana mieszkańcom Darfuru pomoc żywnościowa i medyczna pochodzi z rezerw Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF) oraz Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).
W rejonach gdzie toczą się najbardziej intensywne walki, swoje domy musiało opuścić już kilka tysięcy osób. Dużej części z nich udało się dotrzeć pieszo do sąsiedniego Czadu, gdzie ONZ stara się tworzyć nowe obozy dla uchodźców. Około 20 tys. ludzi znalazło równiez przejściowe schronienie na terenie baz UNAMID.
Mohamed Ibn Chambas, przedstawiciel misji ONZ ocenił w wypowiedzi dla światowych agencji, że w chwili obecnej dla społeczności międzynarodowej priorytetem jest dotarcie z pomocą do wszystkich ofiar konfliktu. Zdaniem dyplomaty, siłom ONZ udało się w ciągu pierwszych dwóch dni operacji zrealizować pierwszy z jej zamierzonych etapów, czyli dostarczyć zapasy żywności i wody pitnej do regionów ogarniętych walkami.
W poprzedniej dekadzie Darfur był ogarnięty krwawym konfliktem pomiędzy wspieranymi przez rząd Sudanu arabskimi pasterzami, a ludnością tubylczą. Wojna wywołała wówczas największy kryzys humanitarny na świecie od momentu zakończenia II wojny światowej i pochłonął życie od 200 do 400 tys. ludzi.
Na podstawie: un.org, unicef.org
Grafika za: un.org