USA/ G7: Mamy plan złagodzenia kryzysu
Ministrowie finansów siedmiu najbardziej uprzemysłowionych krajów świata zaakceptowali plan działań, łagodzących obecny kryzys na rynkach kredytowych. Główne punkty to: przejrzystość, stabilność i wzmocnienie władzy kontrolnej.
Zobacz przewidywania przed spotkaniem
Darling: G7 nie powinna się zajmować walutami, lecz płynnością
– Szybkie wdrożenie [planu – red.] nie tylko zwiększy wytrzymałość systemu finansowego w długim okresie, ale również wzmocni zaufanie oraz poprawi funkcjonowanie rynków – czytamy w oficjalnym oświadczeniu po spotkaniu.
Plan został przygotowany przez Forum Stabilności Finansowej – think-tank złożony z ekspertów z banków centralnych oraz administracji finansowej z całego świata. Forum przewodniczy włoski szef banku centralnego - Mario Draghi.
Głównym celem przygotowanego planu jest zapobieżenie podobnym kryzysom w przyszłości poprzez zwiększenie kontroli nad rynkami oraz dostępu do informacji instytucji finansowych.
Jedną z rekomendacji planu jest ujawnienie przez podmioty finansowe wszystkich posiadanych ryzykownych aktywów, takich jak obligacje finansujące pożyczki dla osób o obniżonej zdolności kredytowej, które stały w centrum całego zamieszania na rynkach w sierpniu zeszłego roku.
Inną propozycją jest wprowadzenie przez agencje ratingowe oddzielnych ocen dla jednolitych produktów finansowych oraz strukturyzowanych. Jednym z problemów na początku kryzysu było właśnie niedoszacowanie ryzyka.
Plan zakłada również przeprowadzanie „testów kryzysowych” dla banków, które mają pomóc w ocenie czy bank jest przygotowany na trudne sytuacje. Dodatkowo zostanie utworzony międzynarodowy komitet, który będzie sprawdzał czy banki mają dość środków, aby pokryć ewentualne straty.
Po spotkaniu G-7 rozpoczęło się co pólroczne zebranie zarządu Międzynarodowrgo Funduszu Walutowego.
Na spotkaniu zabrał głos Sekretarz Sakrbu USA Henry Paulson. Powiedział on, że Międzynarodowy Fundusz Walutowy powinien skoncentrować się na monitoringu rynków walutowych, wyzwaniach stwarzanych przez rządowe fundusze inwestycyjne oraz wzmacniać stabilność globalnego systemu finansowego.
Na podstawie: bbc.co.uk, finance.yahoo.com, bloomberg.com