USA/ HP kupuje EDS
- Filip Topolewski
Hewlett Packard za 13,2 miliarda dolarów kupi Electronic Data Systems. Zamierza w ten sposób prześcignąć IBM na rynku usług informatycznych. Hewelett Packard zapłaci za każdą akcję 23 dolarów – 33 proc. więcej niż cena zamknięcia w ostatnim dniu notowań przed ogłoszeniem informacji o kupnie.
Zakup EDS będzie największa akwizycją HP od czasu przejęcia Compaq Computer przeprowadzonego przez poprzednią prezes HP Carly Fiorina. Połączenie z EDS ma pozwolić HP podwoić przychody z usług komputerowych wobec spowolnienia wzrostu sprzedaży komputerów.
Akcje HP spadły o 5,5 proc. po ogłoszeniu informacji o przejęciu. Może to świadczyć o tym, że inwestorzy oceniają cenę za EDS jako za wysoką.
„To wyglądało dla nas ekstremalnie atrakcyjnie, zwłaszcza strona finansowa” – zapewnia prezes HP Mark Hurd. „Nie zrobilibyśmy tego interesu gdybyśmy nie sądzili, że mamy możliwość poprawy poziomu zysku operacyjnego, który obecnie ma EDS”.
HP poinformowało, że zysk i sprzedaż po dwóch kwartałach wyniosą więcej niż prognozy analityków. Sprzedaż całoroczna ma wynieść co najmniej 114,2 miliarda dolarów, prawie o miliard więcej w porównaniu do poprzednich prognoz firmy.
Zakup EDS więcej niż podwoi sprzedaż HP na rynku usług informatycznych do 40 miliardów dolarów (z 15 miliardów dol. obecnie). W efekcie sprzedaż usług informatycznych osiągnie poziom przychodów ze sprzedaży komputerów, ale cały czas niższy niż wyniki głównego konkurenta – IBM. Jednocześnie analitycy oceniają, że wzrost rynku komputerów PC ulegnie w 2008 roku spowolnieniu do 13 proc. w porównaniu z 15 proc. rok wcześniej.
HP konkuruje z IBM na wielu rynkach m.in. urządzeń do przechowywania danych, oprogramowania i serwerów. W zeszłym roku IBM ponad polowę sprzedaży, 54 miliardy dolarów, osiągnął właśnie na rynku usług komputerowych.
Wzrost sprzedaży EDS zwolnił w zeszłym roku do 4 proc., i był o połowę mniejszy niż w roku poprzednim. „Jeżeli spojrzysz na EDS zobaczysz, że ta firma naprawdę odczuwa trudności od 2000 roku” – uważa analityk Louis Miscioscia z Cowen & Co. „Przychody w 2000 r. wynosiły 20 miliardów dolarów i teraz są tylko nieznacznie wyższe”.
Przejecie EDS to największa dotychczasowa transakcja Marka Hurda. Prezes HP zwolnił w 2005 roku ponad 15 tys. pracowników i obniżył koszty centrów danych, programów emerytalnych oraz nieruchomości by oszczędzić dodatkowe 3 miliardy dolarów rocznie. Nadwyżki reinwestował w biznes zatrudniając 2 tys. nowych sprzedawców i wydając 7 miliardów dolarów na przejęcia, głównie w sektorze oprogramowania.
Poprzedniczka Hurda, Carly Fiorina, już w 2000 r. rozważała rozszerzenie biznesu HP o rynek usług forsując kupno za 18 miliardów dolarów część konsultingową PricewaterhouseCoopers. Fiorina napotkała jednak opór udziałowców i porzuciła pomysł. Dwa lata później dział konsultingu PricewaterhouseCoopers został kupiony przez IBM za 3,5 miliarda dolarów. HP natomiast wzmocniło w tym czasie dział produkcji komputerów kupując we wrześniu 2001 r. Compaq.
EDS zostało założone przez Rossa Perota w 1962 r. za 1 tys. dolarów. Była to pionierska firma na rynku usług informatycznych, zarządzająca departamentami technologii i administracji w innych przedsiębiorstwach oraz agencjach rządowych.
W samych początkach firmy pracownicy w większości rekrutowali się spośród byłych wojskowych. Ross Perot sam posiadał doświadczenie wojskowe. Uważał on, że byli wojskowi byli bardziej niezawodni i dojrzali. Z czasem proporcje wśród pracowników się zmieniały na rzecz absolwentów najlepszych uczelni.
Jednak jeszcze w 1979 Ross Perot zorganizował grupę woluntariuszy, pracowników EDS, którzy poprowadzili udaną misję odbicia amerykańskich zakładników z Iranu.
Od 1984 do 1996 EDS była własnością General Motors, który kupił firmę, wtedy największego dostarczyciela usług informatycznych, za 2,5 miliarda dolarów. W 1986 Ross Perot opuścił firmę, otrzymując 700 milionów dolarów wykupnego. GM pozbył się EDS w 1996 r. doszedłszy do wniosku, że firma lepiej poradzi sobie na rynku w pojedynkę. Od tego czasu EDS dokonało licznych przejęć oraz rozszerzyło współpracę z konkurentami GM. W latach 1995 - 2006 EDS posiadało firmę doradztwa strategicznego A.T Kearney.
EDS zatrudnia ponad 139 tys. pracowników, około 40 tys. w centrach outsourcingu w Indiach i na Filipinach. W 2007 r. osiągnęła sprzedaż w wysokości 22 miliardów dolarów. Główni klienci to marynarka USA oraz General Motors.
Na podstawie: bloomberg.com, dallasnews.com