USA liderem w nakładach na badania i rozwój
Rząd brytyjski opublikował w poniedziałek (12.11) raport „2007 R&D Scoreboard”,
z którego wynika, że światowym liderem zwiększającym swoje nakłady na Badania i Rozwój (B+R) są niezmiennie Stany Zjednoczone.
Brytyjskie Ministerstwo ds. Innowacji, Szkolnictwa Wyższego i Umiejętności w swoim raporcie obliczyło, że w 2006 o 10 proc. zwiększył się nakład przedsiębiorstw na całym świecie na sektor B+R. Tysiąc dwieście pięćdziesiąt korporacji z całego świata wydało na badania rozwój 243,9 mld funtów.
Dynamika nakładów największa jest w Chinach i Indiach. Mimo tak intensywnych przemian, wciąż liderem są Stany Zjednoczone. Największe firmy z USA zwiększyły swoje nakłady do 98,6 mld funtów, co stanowi 40 proc. światowych inwestycji na sektor B+R. Europa zwiększyła swoje wydatki o 8 proc. do 86,6 mld funtów, z czego 2/3 przypada na Niemcy, Francję i Wielką Brytanię.
Niektórzy naukowcy uważają, że nakłady na sektor B+R wpływają dodatnio na sytuację firm i odnotowywane przez nie zyski. Najlepszym przykładem mogą być przedsiębiorstwa brytyjskie uwzględnione w tegorocznym raporcie, które po inwestycjach zanotowały lepsze wyniki na giełdzie.
Japonia w 2006 roku zwiększyła swoje wydatki na badania i rozwój o 5,7 proc. i tym samym zajęła w raporcie drugie miejsce zaraz po USA. Największe japońskie przedsiębiorstwa wydały na ten sektor 42,3 mld funtów. Przedsiębiorstwo, które w Chinach inwestuje najwięcej w B+R to koncern naftowy Petrochina z wynikiem 279 mln funtów w roku 2006 czyli o 33 proc. więcej niż w roku poprzednim. Numerem jeden w Indiach jest producent samochodów Tata Motors, który wydał 92 mln funtów, czyli o 62 proc. więcej niż w 2005 roku.
Najwięcej na badania i rozwój przeznaczyły w 2006 roku firmy z sektora farmaceutycznego i biotechnologicznego - 47,4 mld funtów. Następnie możemy wyróżnić sektor producentów sprzętu technologicznego, w tym Microsoft, który prowadzi wśród firm zajmujących się oprogramowaniem i usługami komputerowymi.
Na podstawie: innovation.gov.uk, ft.com