USA/ Motorola się dzieli i rozstaje z komórkami
Motorola planuje w przyszłym roku podział na dwa osobne przedsiębiorstwa by rozstać się z produkcją telefonów komórkowych. Biznesem, który stworzyła 25 lat temu. Decyzja o podziale została podyktowana naciskami inwestorów, między innymi, miliardera Carla Icahana. Jedno z nowopowstałych przedsiębiorstw skoncentruje się na produkcji telefonów komórkowych, a drugie na sprzedaży wyposażenia sieciowego, odbiorników telewizji kablowej i dwukierunkowych radii, czyli rynkach, które są bardziej rentowne i szybciej rosną. Motorola rozgląda się za nowym szefem dla biznesu komórkowego.
Apple natomiast wprowadził iPhone, który łączy przeglądarkę www, dotykowy ekran i iPoda. Urządzenie sprzedało się w 2,3 milionach egzemplarzy w trakcie wakacji. W tym samym czasie Motorola sprzedała 1,5 miliona nowej wersji Razr. W czasie, gdy główni rywale zwiększali sprzedaż zamówienia na telefony Motoroli spadły o 38 proc.
Motorola rozpoczęła sprzedaż pierwszego telefonu komórkowego, DynaTac, w 1984 r. Prototyp modelu był gotowy w 1973 r. W 1998 roku Motorola utraciła pozycję rynkowego lidera na rzecz fińskiej Nokii. By odzyskać pierwsze miejsce Motorola w 2004 r. zatrudniła nowego prezesa – Eda Zandera. Zander wprowadził Razr.
Urządzenie sprzedało się w 110 milionach egzemplarzy i utrzymywało Motorolę na drugim miejscu aż do zeszłego roku. Rok temu koreański Samsung Electronics wyprzedził amerykańskiego giganta skutecznie konkurując modelami Sync i BlackJack. Obecnie Sony Ericsson Mobile Communications zagraża trzeciej pozycji Motoroli.
Dział telefonów komórkowych w ostatnim kwartale stracił 388 milionów dolarów. Dział osprzętu sieciowego i odbiorników telewizji kablowej odnotował zysk w wysokości 192 miliony dolarów, a dział dwukierunkowych radii i skanerów kodów kreskowych osiągnął 451 milionów dolarów zysku, przy wzroście sprzedaży sięgającym 35 procent.
W ciągu ostatnich dwóch lat Motorola dokonała 19 przejęć. Wśród nich jest zakup Symbol Technologies za 3,9 miliarda dolarów, który uczynił z Motoroli największego producenta ręcznych skanerów i wbudowanych urządzeń do śledzenia przesyłek.
Akcje Motoroli wzrosły 5,2 proc. przed otwarciem notowań. W ciągu ostatniego roku kurs Motoroli spadł o 45 procent.
Na podstawie: bloomberg.com, cnn.com