USA: powszechne ubezpieczenie dla dzieci
Prezydent USA Barack Obama podpisał w środę ustawę wprowadzającą ubezpieczenie zdrowotne dla wszystkich dzieci w kraju. Do tej pory bez prawa do darmowej służby zdrowia pozostawało 4 miliony dzieci.
Zmiany w zasadach korzystania z opieki zdrowotnej to realizacja obietnic złożonych przez Obamę podczas kampanii wyborczej.
Reforma zostanie wprowadzona pomimo problemów nowego prezydenta z ostatecznym skompletowaniem obsady Departamentu Zdrowia - ministerstwu miał szefować Tom Daschle, ale ze względu na nie wyjaśnione do końca kwestie podatkowe związane z byłą quasi-lobbystyczną działalnością nie obejmie on urzędu.
"To dopiero pierwszy krok" - powiedział Barack Obama, podpisując znowelizowany Państwowy Program Ubezpieczenia Zdrowotnego Dzieci (SCHIP) w Pokoju Wschodnim Białego Domu.
"Ubezpieczenie zdrowotne - docelowo dla 11 milionów dzieci - w ramach tego programu to dopiero początek w moim projekcie zapewnienia opieki metycznej każdemu Amerykaninowi" - zadeklarował prezydent.
Obama przyznał, że kryzys gospodarczy pokrzyżował mu nieco plany i jest zmuszony rozłożyć realizację reformy służby zdrowia na dłuższy okres.
Z drugiej jednak strony, zamówienia publiczne realizowane w ramach planu stymulacyjnego, są szansą na realizację wielu innych postulatów z czasów kampanii prezydenckiej, m.in. budowę elektrowni wykorzystujących odnawialne źródłą energii.
Republikanie są sceptyczni wobec planów Obamy. Krytykują koszt wprowadzenia programu SCHIP (32, 8 mld dolarów) i dodają, że 2,4 mln dzieci, które do tej pory korzystały z prywatnych ubezpieczeń, zaczną teraz korzystać z darmowej służby zdrowia, tym samym obciążając podatników.
Program został bowiem stworzony dla tych, których rodzice zarabiają zbyt dużo, by zakwalifikować się do programu Medicaid (służba zdrowia dla najuboższych), ale mimo wszystko, nie stać ich na wykupywanie regularnych abonamentów w prywatnych towarzystwach ubezpieczeniowych.
Prezydent Obama jest jednak zdania, że każde amerykańskie dziecko powinno mieć zapewnione minimum świadczeń, dzięki którym nie będzie wykluczone już na samym starcie.
Podobne zmiany, rozszerzające prawo do darmowego korzystania z opieki medycznej przez dzieci, zostały dwukrotnie zawetowane za czasów prezydenta George'a W. Busha.
Na podst. Associated Press