Chile/ Ostatnia przedwyborcza debata prezydencka
- Marta Karolina Pawlak
W środę (17 listopada) odbyła się ostatnia przed grudniowymi wyborami telewizyjna debata pomiędzy kandydatami na prezydenta. Tematem był spór dotyczący peruwiańsko-chilijskiej granicy morskiej oraz pogarszające się stosunki z Peru. Kandydaci zobowiązali się do obronny suwerenności Chile oraz przeciwstawienia się roszczeniom o renegocjacje granic.
W debacie wzięli udział: Michelle Bachelet, kandydatka rządzącej centrolewicowej partii Concertacion, była minister zdrowia i obrony; Joaquin Lavin, kandydat Niezależnej Unii Demokratycznej, były burmistrz Santiago; Sebastian Pinera, z prawicowej Partii Odnowy Narodowej oraz Thomas Hirsch z lewicowej Partii Humanistycznej.
Ważnym tematem debaty była również kwestia ubóstwa wśród chilijskiego społeczeństwa. Wszyscy kandydaci obiecali wsparcie dla najuboższych oraz stworzenie dogodnych warunków dla rozwoju małych przedsiębiorstw, które gwarantują nowe miejsca pracy. Michelle Bachelet zapowiedziała, że jako prezydent nie podniesie podatków i zapewni lepsze warunki pracownikom, kobietom, młodzieży oraz rencistom zgodnie z jej planem równości.
Dyskusję wzbudziła kwestia małżeństw homoseksualnych. Tylko kandydat lewicy Thomas Hirsch opowiedział się za wprowadzeniem takiego prawa, pozostali kandydaci natomiast skrytykowali ten pomysł.
W czwartek zostały opublikowane najnowsze sondaże dotyczące wyborów prezydenckich. Według najnowszych danych, mimo iż przewiduje się drugą turę wyborów, największe poparcie i szanse na zwycięstwo ma Michelle Bachelet, na którą deklaruje się zagłosować około 40% badanych. Sebastian Pinera może liczyć na poparcie 22% społeczeństwa, a Joaqiun Lavin na 21 % głosów. Na ostatnim miejscu z wynikiem 3% znajduje się Thomas Hirsch. Jeśli Michelle Bachelet wygra będzie czwartym prezydentem z partii Concertacion i pierwszą kobietą prezydentem w Chile.
Źródło: www.bbc.co.uk, www.angus-reid.com, www.tcgnews.com