Kuba-Kolumbia/ ELN i władze Kolumbii rozmawiają o pokoju
- Franciszek Śleszyński
Rząd Kolumbii i liderzy ELN (Ejercito de Liberacion Nacional - Armia Wyzwolenia Narodowego), drugiej co do wielkości partyzantki w kraju, zakończyli w środę 21 grudnia br. tygodniowe rozmowy na Kubie. Jak się określa, jest to wstęp do oficjalnych negocjacji pokojowych pomiędzy zwaśnionymi stronami.
W rozmowach na Kubie rolę mediatora wzięła na siebie międzynarodowa komisja i Gabriel Garcia Marquez, laureat nagrody Nobla. Luis Carlos Restrepo, komisarz do spraw pokoju w rządzie Kolumbii, zauważył, że jeszcze kilka miesięcy temu mało kto wierzył w możliwość prawdziwego procesu pokojowego z Armią Wyzwolenia Narodowego. Z kolei Gerardo Antonio Bermudez Sanchez, szef ELN, powiedział: „…jestem zadowolony z tego pierwszego kroku. To uznanie lat pracy i być może zmiana drogi, którą idzie Kolumbia”.
Rozmowy w Hawanie były pierwszymi oficjalnymi negocjacjami pomiędzy rządem prezydenta Alvaro Uribe i ELN. Wszystkie poprzednie próby zakończyły się fiaskiem.
Konflikt pomiędzy lewicowymi rebeliantami a siłami państwowymi i grupami paramilitarnymi trwa już ponad 40 lat. Straciło w nim życie dziesiątki tysięcy ludzi, a jeszcze więcej zostało zmuszonych do zmienienia miejsca zamieszkania z powodu walk.
ELN znajduje się na liście organizacji terrorystycznych sporządzonej przez Stany Zjednoczone, a jej obecne siły szacuje się na 3,5 tys. wojowników.