Urugwaj/ Pierwsze decyzje nowego prezydenta
- Ewelina Biłda
1 marca został zaprzysiężony (pierwszy wywodzący się z szeregów socjalistów) prezydent Urugwaju Tabare Vazquez. Swoją działalność rozpoczął od wzmocnienia współpracy z krajami sąsiedzkimi. Urugwaj jest piątym krajem Ameryki Południowej(Wenezuela, Chile, Brazylia, Argentyna), w którym władzę objął lewicowy przywódca.
Vazquez podpisał już porozumienie o współpracy energetycznej z Chavezem. Spekuluje się, że celem tego porozumienia jest powiązanie urugwajskiego przedsiębiorstwa energetycznego Ancap z wenezuelską, państwową kompanią naftową PDVSA, która chce zapewnić sobie silną pozycję na południu kontynentu. Komentatorzy podkreślają jednak, że mimo dobrych stosunków z Chavezem, Vazquez będzie dążył do realizowania polityki ekonomicznej zbliżonej do brazylijskiej.
Z argentyńskim przywódcą Nestorem Kirchnerem rozmawiał o prawach człowieka. Zwrócił się też z prośbą o pomoc w odnalezieniu ciał 150 Urugwajczyków, którzy zaginęli w Argentynie w latach 70-tych i 80-tych, w okresie gdy oba kraje znajdowały się pod rządami wojskowymi.
Jedną z pierwszych decyzji dotyczących polityki zagranicznej Urugwaju było odnowienie(zerwanych trzy lata temu przez byłego prezydenta Jorge Battle)stosunków dyplomatycznych z Kubą. Castro zarzucał Battle wspieranie działań amerykańskich potępiających Kubę za nieprzestrzeganie praw człowieka.
Wszyscy oczekują umocnienia się Mercosur. Rząd Brazylii uważa, że Mercosur będzie bardziej spójny wewnętrznie i bardziej zdecydowany w rozmowach z krajami trzecimi. Zdaniem specjalnego doradcy prezydenta Brazylii ds. międzynarodowych, Marco Aureoli Garcii, zmiana w Urugwaju będzie korzystna pod wszystkimi względami.
Vazquez podpisał też program opieki socjalnej dla ubogich rodzin, obejmujący pomoc żywnościową i opiekę lekarską.
/źródło:www.bbc.com, www.msz.gov.pl/