Wenezuela/ Porozumienia energetyczne z Kolumbią
- Agnieszka Lach
Wenezuela i Kolumbia podpisały w czwartek (24.11.) porozumienie dotyczące wspólnych dostaw energii. Umowa jest efektem spotkania przywódców obu państw, Hugo Chaveza i Alvaro Uribe, jakie miało miejsce w wenezuelskim mieście Punto Fijo. Stanowi ona poprawę stosunków na linii Bogota – Caracas.
Rozmowy dotyczące porozumień o dostawach energii, jak i projekt budowy rurociągu były podejmowane już w tym roku, jednak zostały zawieszone na skutek zerwania stosunków dyplomatycznych, po tym jak Kolumbia przyznała się do opłacenia łowców nagród, którzy uprowadzili czołowego przywódcę kolumbijskich buntowników z terytorium Wenezueli. Co więcej, przywódcy obu państw różnią się także ideologicznie – prezydent Kolumbii, Alvaro Uribe, należy do najwierniejszych sojuszników USA w regionie, popierając projekt FTAA, zaś prezydent Wenezueli Hugo Chavez, znany jest ze swych antyamerykańskich wystąpień i częstej krytyki pod adresem George’a Busha i prowadzonej przez niego polityki.
Przedmiotem czwartkowych rozmów był projekt budowy rurociągu o długości 133 mil, łączącego Kolumbię i Wenezuelę. Tą drogą kolumbijski gaz będzie transportowany do zachodnich regionów Wenezueli, które obecnie cierpią na skutek deficytu tego surowca. Gdy Wenezuela rozwinie nowe źródła zaopatrzenia w gaz, kierunek przepływu surowca zostanie zmieniony tak, aby zaspokajać rosnący popyt na gaz w Kolumbii. Rurociąg będzie kosztował 230 milionów dolarów; budowa ma się rozpocząć w przyszłym roku. Przewiduje się, iż projekt zostanie sfinalizowany w 2008r. Sfinansowania i obsługi rurociągu podjęła się wenezuelska państwowa firma naftowa PDVSA.
Rządy obu państw rozważają także możliwość zbudowania ropociągu ciągnącego się od Wenezueli aż do kolumbijskich wybrzeży Pacyfiku, co zwiększyłoby znacznie możliwości eksportu wenezuelskiej ropy naftowej. Ponadto Wenezuela wyraziła chęć zainwestowania w kolumbijską rafinerię, zlokalizowaną na wybrzeżu Morza Karaibskiego. Wydobycie szacowane jest obecnie na około 78 000 baryłek dziennie, jednak Kolumbia dąży do jego podwojenia, aby zaspokoić rosnący krajowy popyt na to paliwo.
źródło: www.bbc.com