Katar kluczowym partnerem Chin przy realizacji OBOR?
W środę (11 maja) minister spraw zagranicznych Chin Wang Yi udał się do Kataru, aby między innymi wziąć udział w siódmym spotkaniu ministrów podczas China-Arab States Cooperation Forum (CASCF). Już na początku pobytu został przywitany przez samą głowę państwa – emira H H Sheikh Tamim Bin Hamad Bin Khalifa Al Thani. Decydenci obu państw podkreślili, że będą blisko współpracować w ramach inicjatywy One Belt, One Road.
To właśnie w trakcie tego drugiego z wyżej wymienionych wydarzeń padły znaczące słowa, że „Chiny traktują Katar jako partnera kluczowego, aby wypromować inicjatywę One Belt, One Road”. Współpraca z krajami arabskimi w ramach OBOR jest widziana w programach Ekonomicznego Pasa Jedwabnego Szlaku (Silk Road Economic Belt) oraz Morskiego Jedwabnego Szlaku XXI wieku (the 21st Century Maritime Silk Road), które uzyskały wspólną nazwę One Belt, One Road. Całość została przedstawiona w 2013 r. przez przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej – Xi Jinpinga. Ponadto mogłaby wpisać się w strategię rozwojową Kataru – Quatar National Vision 2030, która została przyjęta przez władzę w 2008 roku.
Chiny-Katar wspólne działania
Szef chińskiego MSZ podczas wizyty nie tylko podkreślił znaczenie kraju w realizacji inicjatywy, ale także fakt, że zarówno Chiny, jak i Katar, powinny wzmocnić kooperację, w szczególności z zakresu infrastruktury, energii, produkcji oraz finansów. Państwo Środka oświadczyło, że zamierza wspierać katarskie działania - w szczególności te dotyczące teraźniejszej polityki zagranicznej oraz prób rozwiązywania konfliktów na bliskich terytoriach.
Emir zwrócił jednak uwagę, że Katar chciałby jak najbardziej współpracy z Chinami, ale we wszystkich dziedzinach. Ponadto kraj zamierza brać aktywny udział w realizacji inicjatywy OBOR i wspierać Państwo Środka.
Kwestia współpracy została również poruszona podczas spotkania z katarskim szefem resortu Sheikh Mohammed Bin Abdulrahman Bin Jassim Al-Thani. Dyplomaci utwierdzili się w przekonaniu, że najważniejszym zadaniem jest wyniesienie kooperacji na taki poziom, aby oba kraje mogły czerpać z niej takie same korzyści. Chiny zobligowały się do pomocy arabskiej stronie w rozwoju infrastruktury, poprzez zachęcanie swoich rodzimych konstruktorów i ich firmy do wzięcia udziału w katarskich przetargach. Zdaniem obu stron należy obierać również takie same stanowiska wobec globalnych i regionalnych wydarzeń, ponieważ tylko poprzez wspólne działania można osiągnąć znacznie więcej, aniżeli w pojedynkę.
Źródło: fmprc.com.cn, en.people.cn