Chiny: bank centralny obniża stopy rezerw obowiązkowych
Ludowy Bank Chin obniżył w poniedziałek 5. grudnia stopy rezerw obowiązkowych po raz pierwszy od niemal 3 lat. Ruch taki wskazuje na zmianę polityki monetarnej tego państwa w obliczu kryzysu zadłużeniowego w krajach Unii Europejskiej.
Chiny posiadają bardzo wysoką stopę rezerw obowiązkowych. Jej obniżenie o 50 punktów bazowych z 21,5% do 21% (3,5% w Polsce) to ewidentny krok rządu w stronę zmiany polityki pieniężnej Państwa Środka z utrzymującej inflację na możliwie niskim poziomie w stymulującą gospodarkę do wzrostu (chiński wzrost gospodarczy spowolnił w trzecim kwartale mierzonym rok do roku do 9,1%- najniższego poziomu od 2009r).
– To duży krok. Banki będą mogły pożyczać więcej pieniędzy- mówi Stephen Green, chiński ekonomista ze Standard Chartered Bank w Hong Kongu. – To jasny sygnał, że Chiny odchodzą od restrykcyjnej polityki. I biorąc pod uwagę załamania płynności finansowej, można się spodziewać kolejnych cięć RRR ( reserve requirement ratio- przyp. red.) w styczniu. Według wstępnych obliczeń obniżenie stopy wprowadzi do obiegu gotówkowego dodatkowe 350- 400 miliardów juanów (ok. 46 miliardów €).
Jeszcze w połowie 2011r. władze tego kraju zwalczały wysoką inflację, która w lipcu wzrosła do najwyższego od 3 lat poziomu- 6,5%. Kiedy ChRL poczuła światowe spowolnienie gospodarcze, a zwłaszcza zawirowania na rynkach finansowych UE, która jest dla Chin najważniejszym partnerem handlowym, postanowiły uwolnić gotówkę dla potrzebujących jej małych firm oraz innych przedsiębiorców, w celu zwiększenia popytu wewnętrznego.
Niektórzy analitycy szacują, że bank centralny Chin do końca przyszłego roku jeszcze trzykrotnie obniży RRR w sumie o 150 punktów bazowych.
Na podstawie: The Guardian, theglobeandmail.com, centralbanknews.info