Nadwyżka handlowa Chin topnieje
Nadwyżka handlowa Chin zmalała w 2011 r. do 160 mld $ w związku ze zmniejszonym popytem na chińskie towary- powiedział w czwartek chiński minister ds. handlu Chen Deming.
Spadek o 23 mld $ ze 183 mld $ w roku 2010 jest konsekwencją zawirowań na rynkach najważniejszych kontrahentów chińskich tj. UE oraz USA.
Niektóre państwa na czele ze Stanami Zjednoczonymi oskarżają rząd Chin o celowe utrzymywanie kursu swojej waluty na niskim poziomie, sprzyjającym napływowi taniego chińskiego eksportu do innych krajów świata, co też znacząco przyczyniło się do pogłębiania amerykańskiego deficytu handlowego w stosunkach z Państwem Środka do ponad 270 mld $ w 2010 r.
Minister handlu, Chen Deming, powiedział, że Chiny podejmą kroki w celu „ustabilizowania” chińskiego eksportu w związku ze spadającym popytem spowodowanym kryzysem zadłużeniowym w państwach uprzemysłowionych.
Analitycy szacują także, że rozwój eksportu zostanie w 2012 r. mocno ograniczony, co może przyczynić się do obniżenia wzrostu PKB chińskiej gospodarki do poziomu poniżej 9% po raz pierwszy od ponad dekady.
Krokiem mającym na celu stymulowanie wzrostu popytu wewnętrznego w ramach zniwelowania skutków spowolnienia gospodarczego w UE i Stanach Zjednoczonych, było obniżenie w grudniu poziomu rezerw obowiązkowych o 50 punktów bazowych.
Ministerstwo Chin ds. handlu ujawniło w środę swoje prognozy, zakładające rokroczny 10 % wzrost wolumenu handlu zagranicznego, mającego doprowadzić do osiągnięcia przez niego poziomu 4,8 bilionów $ w 2015 r. zawarte w chińskich strategicznych celach rozwoju na następne 4 lata.
Na podstawie: http://www.chinapost.com.tw, http://bizdaily.com.sg, http://www.channelnewsasia.com