Indie otworzą giełdę na zagranicznych inwestorów
- Zdzisław Skupień
Rząd Indii zdecydował się na ułatwienie zagranicznym inwestorom dostępu do giełdy. Zmiany mają poprawić płynność na giełdzie, zwiększyć popyt i ustabilizować rynek
Dotychczas zagraniczni inwestorzy mogli kupować i sprzedawać papiery wartościowe na indyjskiej giełdzie jedynie za pośrednictwem towarzystw inwestycyjnych. Zmiany mają wejść w życie 15 stycznia 2011. Według zapewnień rządu reforma ma poszerzyć grupę inwestorów, przyciągnąć więcej kapitału zagranicznego, obniżyć zmienność i pogłębić płynność rynku kapitałowego.
Indie są jedną z najszybciej rosnących gospodarek na świecie. W ciągu ostatnich pięciu lat średnia stopa wzrostu wynosiła 8,6% rocznie. Obecnie jednak kraj zmaga się ze spowolnieniem gospodarczym. Rząd premiera Manmohana Singha obniżył prognozę wzrostu w bieżącym roku budżetowym (marzec 2011 – marzec 2012) z 9% na 7,5%. Jednocześnie inflacja utrzymuje się na podwyższonym poziomie (powyżej 9%). Bank Centralny Indii (Reserve Bank of India) od marca 2010 podwyższał stopy procentowe 13 razy z rzędu. Prezes RBI, Duvvuri Subbarao, zapowiedział, że w 2012 roku Bank może odwrócić swoją politykę i większą uwagę skierować na promowanie wzrostu.
W 2012 roku Sensex - główny indeks giełdy w Bombaju – spadł o 25%. Analitycy prognozują dalsze spadki w 2012 roku.
Na podstawie: Le Monde, BBC News