Indie zamroziły konta bankowe Greenpeace
Zamrożenie siedmiu krajowych rachunków bankowych należących do organizacji pozarządowej Greenpeace na sześć miesięcy uzasadniono „wykroczeniami podatkowymi” i działaniami przeciwko interesom ekonomicznym Indii. Przykładem takich działań ma być przedłużanie realizacji projektów infrastrukturalnych poprzez organizowanie protestów opóźniających prace. Rząd oskarża Greenpeace o blokowanie rozwoju gospodarczego Indii.
W opublikowanym oświadczeniu indyjski rząd oskarża Greenpeace o to, że organizacja nie deklaruje całkowitej sumy funduszy otrzymywanych z pomocy zagranicznej, którą wnosi do kraju. Greenpeace twierdzi z kolei, że ich deklaracje finansowe są zgodne z obowiązującym prawem regulującym składki zagraniczne oraz zaprzecza jakoby blokowała rozwój Indii, gdyż zajmuje się tylko projektami wpływającymi na środowisko i społeczności wiejskie.
Rząd zawiesił rachunki bankowe organizacji na sześć miesięcy grożąc stałym zakazem rejestracji pozwalającej na prowadzenie działalności w państwie. Greenpeace jeszcze nie otrzymał oficjalnego zawiadomienia, a całą akcję komentuje jako rządową kampanię przeciwko głosom krytyki. Według nich działania, których dotąd się podjęli ukazały niszczące dla natury skutki rozwoju gospodarczego, czego powodem ma być zwiększona eksploatacja węgla kamiennego. Zdaniem przedstawicieli organizacji rząd chce w ten sposób uniknąć niewygodnych pytań.
Od czasu objęcia władzy przez partię Narendry Modiego przeforsowano wiele reform ułatwiających firmom uzyskiwanie uprawnień na realizację swoich projektów. Aktywiści Greenpeace oskarżają rząd o zbytnie złagodzenie obostrzeń z zakresu ochrony środowiska, co pozwoliło firmom przemysłowym niebezpiecznie zbliżać się ze swoimi budowami do terenów objętych ochroną.
Greenpeace nie jest jedyną organizacją pozarządową oskarżaną o nieprawidłowe rozliczanie się z dochodów. W zeszłym roku zarzuty postawiono kilku innym organizacjom finansowanym przez podmioty zagraniczne o opóźnianie dużych projektów infrastrukturalnych na rozkaz „niezidentyfikowanych sił zagranicznych”.
W raporcie przygotowanym dla indyjskiego rządu, który wyciekł do prasy, podkreślono, że kampanie organizowane przez organizacje pozarządowe blokują projekty w siedmiu sektorach - jądrowym, wydobycia uranu, energii cieplnej i elektrowni wodnej, biotechnologii, przemysłu wydobywczego i innych dużych projektach przemysłowych - co ma na celu utrzymanie Indii w „stanie niedorozwoju”.
W czerwcu zeszłego roku rząd uniemożliwił indyjskiemu Greenpeace otrzymanie środków z Greenpeace International w wysokości około 30 proc. jej finansowania. Ok. 265 tys. dolarów zostało zamrożonych. W styczniu 2015 r. sąd najwyższy w Delhi nakazał rządowi odblokowanie owych środków, orzekając że poprzednie zamrożenie funduszy było „arbitralnie nielegalne” i „niezgodne z konstytucją”.
Źródła: BBC, The Guardian