Armenia/ Rozpoczęła się publiczna debata dot. uznania Górnego Karabachu
Na skutek przedstawionego przez członków Rady Narodowej projektu ustawy „O uznaniu Górnego Karabachu” rozpoczęła się publiczna debata w tym zakresie. Prezydent Armenii Serż Sarkisjan podkreślił we wtorek (29.04) prawo jego mieszkańców do samostanowienia.
Zgłoszony przez reprezentującego opozycję Rafija Owannisjana dokument w poniedziałek, 28 kwietnia, nie został włączony w program obrad parlamentu. Zapowiedziano jednak przyjęcie w krótkim czasie deklaracji w tej sprawie. Zalecono także rządowi aktywizację działań w zakresie współpracy z tym de facto państwem, co ma mieć na celu „odstraszenie potencjalnej agresji Azerbejdżanu”.
„W rozmowach powinni wziąć udział przedstawiciele Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Rady Narodowej oraz władz Górnego Karabachu. Bez tego niemożliwym będzie stworzenie stosownego aktu prawnego” – stwierdził przewodniczący parlamentarnej komisji spraw zagranicznych Armen Rustamjan. Dodał, że sukces takich rozmów jest zrozumiały, ponieważ oba podmioty współpracują w zakresie pokojowego rozwiązania konfliktu w tym regionie. Zasugerował, że należy wziąć pod uwagę „co będzie lepsze dla stosunków obu krajów z innymi podmiotami; bardziej stosowna byłaby prośba o uznanie [ze strony Stepanakertu]”. Pokreślił również, iż ogromne znaczenie dla wyznaczenia określonej polityki zagranicznej ma opinia prezydenta.
Piastujący to stanowisko od 9 kwietnia 2008r., Serż Sarkisjan stwierdził podczas wtorkowej (29.04) rozmowy z przedstawicielem Bułgarii, że naród Górnego Karabachu wywalczył prawo do wolności i niezależności. „Armenia i Azerbejdżan, będące członkami Rady Europy, są zobowiązane, by rozwiązywać wszystkie sporne kwestie drogą pokojową” – dodał, odnosząc się do ostatnich wypowiedzi Baku odnośnie wznowienia działań militarnych na tym terenie. Jednocześnie „ nie można zapominać o prawie tego narodu do samostanowienia”.
Na podstawie: newsarmenia.ru, aravot.am, armenialiberty.org