Azerbejdżan/ Konferencja GUAM na rzecz uregulowania konfliktów
Przedstawiciele państw stron GUAM (Gruzji, Ukrainy, Azerbejdżanu i Mołdawii) zakończyli w środę dwudniową (15-16.04) konferencję w Baku poświeconą uregulowaniu konfliktów na terytorium krajów członkowskich organizacji. Ustalono, że jedynym statusem separatystycznych republik, na jaki mogą zgodzić się władze centralne, jest autonomia z szerokimi uprawnieniami.
Podkreślono również, że konflikty powinny być rozwiązywane w oparciu o zasadę poszanowania integralności terytorialnej państw.
W konferencji udział wzięły delegacje ponad dziesięciu państw, poza stronami organizacji także przedstawiciele Litwy, Łotwy, Rumunii, Turcji, Polski, Stanów Zjednoczonych, Kazachstanu, Izraela, Francji i innych krajów.
Za cel dwudniowego forum inicjatorzy obrali nadanie impulsu organizacji do realizacji podjętych przez nią decyzji oraz mobilizacja społeczności międzynarodowej do wsparcia stron GUAM w dążeniach do pokojowego rozwiązania konfliktów wewnętrznych.
Przedstawiciele zaproszonych państw dyskutowali na temat możliwości pokojowego uregulowania "zamrożonych konfliktów" na terytorium Gruzji, Azerbejdżanu oraz Mołdawii. Zagadnienie dotyczy separatyzmów w Abchazji, Południowej Osetii, Górnego Karabachu oraz Naddniestrza. Ukraina, która obecnie nie ma podobnych problemów, według obserwatorów mogłaby zastąpić Moskwę w roli mediatora.
Rozmowy podsumował przedstawiciel Azerbejdżanu Eldar Mamiediarow, który oświadczył, że strony zgodziły się co do konieczności ochrony integralności terytorialnej Azerbejdżanu, Gruzji oraz Mołdawii. Dodał również, iż nie widzi alternatywy dla pokojowego uregulowania problemu. Zaznaczył jednak, że żadna ze stron nie powinna nadużywać gotowości drugiej strony do rozwiązań pokojowych.
Uczestnicy spotkań zarzucili Rosji prowadzenie polityki "podwójnych standardów" oraz angażowanie się w konflikty jako ich strona, nie mediator. Prasowe doniesienia na temat możliwości otwarcia w Abchazji i Południowej Osetii rosyjskich ministerstw wywołały jednoznaczną reakcję u zastępcy ministra spraw zagranicznych Gruzji ds. integracji Dmitrija Mandczawidze. Oświadczył on, iż takie decyzje są niezgodne z międzynarodowym prawem i będą wymagały adekwatnych działań ze strony Gruzji. Natomiast Sekretarz Generalny organizacji, Walerij Czeczeraszwili, nazwał Rosję aktywnym graczem w procesie uregulowania konfliktów w obszarze GUAM, których rozwiązanie leży w interesie Federacji Rosyjskiej, ponieważ tendencje separatystyczne dotyczą także jej terytorium.
Konferencja została przeprowadzona w okresie szczególnego napięcia w stosunkach miedzy separatystycznymi republikami Abchazji i Osetii Południowej z władzami centralnymi Gruzji. W rosyjskiej prasie pojawiły się sugestie, iż termin spotkań stanowił reakcję na aktywizację zaangażowania Rosji w regionach konfliktów.
Sytuacja Górnego Karabachu również zdaje się zaogniać, o czym świadczą m.in. doniesienia o przygranicznych ostrzałach w ostatnich dniach.
Na podstawie: newsgeorgia.ru, day.az, ng.ru