Białoruś/ Obchody Święta Niepodległości
- Krystyna Plebańska
W wystąpieniu z okazji Święta Niepodległości Aleksander Łukaszenka oświadczył, że święto 3 lipca, upamiętniające datę wyzwolenia Białorusi spod okupacji hitlerowskiej w 1944 roku, jest głównym świętem państwowym z woli całego narodu. Inaczej uważa opozycja.
– Białoruś poniosła największe straty wśród wszystkich republik byłego ZSRR. Nasze państwo straciło co trzeciego obywatela. Wojenna odwaga przy obronie ojczyzny podczas Wielkiej Wojny Ojczyźnianej (jak nazywana jest w państwach postradzieckich II wojna światowa), a później jej odbudowie jest częścią białoruskiej mentalności – powiedział prezydent, podkreślając, że naród białoruski zawsze będzie pamiętać, ile kosztowały pokój i niezależność.
Łukaszenka mówił o tym, że Białoruś wysoko ceni wkład w walkę z faszyzmem wszystkich państw antyhitlerowskiej koalicji. – Wszyscy politycy muszą pamiętać o milionach wojennych ofiar i o wynikach wojny – podkreślił. Zwrócił jednak uwagę na fakt, iż ilość oraz rozmiar zagrożeń dla bezpieczeństwa międzynarodowego nie zmniejsza się - zdaniem Łukaszenki kontynuowany jest wyścig zbrojeń, następuje eskalacja agresywnych konfliktów zbrojnych, w tym na tle religijnym, narodowościowym i politycznym.
Łukaszenka wypowiedział się także na temat planów rozmieszczenia elementów tarczy antyrakietowej oraz rozszerzenia NATO. Według niego, przesunięcie wojennej infrastruktury NATO na wschód poważnie skomplikuje stosunki wojskowo-polityczne w regionie. Podkreślił także, że faktycznie nie działa już jedna z podstaw bezpieczeństwa europejskiego, czyli Umowa o konwencjonalnych siłach zbrojnych w Europie (CFE). – Nie możemy nie liczyć się z tymi czynnikami w budowaniu własnego systemu bezpieczeństwa państwa – podkreślił Łukaszenka.
Opozycja nie uznaje święta w wydaniu promowanym przez Łukaszenkę. Obchodzi ona rocznicę proklamowania Białoruskiej Republiki Ludowej, co miało miejsce 25 marca 1918 roku w Mińsku (po kilku miesiącach istnienia państwo zostało zajęte przez Rosję Radziecką). Białoruś ponownie odzyskała niepodległość po rozpadzie ZSRR w 1991 roku. Powrócono wówczas do tzw. aktu z 25 marca oraz symboliki z 1918 roku. Jednak Aleksander Łukaszenka po dojściu do władzy w 1994 roku zdelegalizował obchody święta 25 marca.
Na podstawie: tut.by, belapan.by, bialorus.pl