Białoruś-Rosja/ Łukaszenko: Gazprom straszy dwukrotną podwyżką cen gazu
- Krystyna Plebańska
Prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenko oświadczył we wtorek (19.02) w wywiadzie dla kanału Russia Today oraz agencji RIA Nowosti, iż Gazprom grozi Mińskowi dwukrotną podwyżką cen gazu w ciągu bieżącego roku.
Łukaszenko w czasie wywiadu podkreślił, iż na ubiegłoroczne podwyżki Białoruś musiała "wysupłać" z budżetu dodatkowe 3 miliardy dolarów - „ Dla nas to ogromna suma, a dla Rosji żadne pieniądze przy obecnym transferze walut do tego kraju. Jakie Państwo Związkowe budujemy, jeśli dochody Gazpromu na Białorusi sięgają dochodu otrzymywanego z rynku niemieckiego? Czym zawiniliśmy Rosjanom, skoro stawiają nas w jednym rzędzie z Niemcami?”. Białoruski lider skrytykował postawę władz rosyjskich i Gazpromu także w kontekście nie opłacania przez Moskwę funkcji wypełnianych przez Mińsk, na przykład ochrony granic z NATO.
W pierwszym kwartale 2008 roku Rosja będzie dostarczać Białorusi gaz po cenie 119 dolarów za tysiąc metrów sześciennych, co stanowi połowę kwoty płaconej przez innych europejskich odbiorców. W ubiegłym roku gaz kosztował 100 dolarów - równowartość dwukrotnej ceny na wewnętrznym, rosyjskim rynku.
Przypomnijmy także, że w ubiegłych latach import produkcji białoruskiej do Rosji wynosił ponad 85 proc., obecnie - mniej niż 50 proc. Rośnie natomiast eksport rosyjski do Unii Europejskiej. Głowa białoruskiego państwa skomentował to następująco - "Ostatnie wydarzenia pokazały, że nie można orientować się tylko na jeden rynek, nawet jeśli to bratnie, bliskie państwo".
Według jego zapowiedzi, Białoruś nigdy nie zgodzi się na polityczne ustępstwa w zamian za złagodzenie nacisków ekonomicznych. Jednocześnie nie widzi on żadnych alternatyw dla integracji z Federacją Rosyjską w postaci Państwa Związkowego.
Prezydent dodał także, iż nie kryje swoich ambicji objęcia funkcji w organach ponadnarodowych Państwa Związkowego, ponieważ ambicja to cecha polityka i ma ją zarówno Władimir Putin, jak i on sam.
Wywiad przeprowadzono w ramach cyklu rozmów z liderami państw obszaru WNP przed planowanym na koniec lutego nieformalnym spotkaniem prezydentów państw członkowskich, skupionych w tej organizacji.
Na podstawie: belta.by, tut.by, naviny.by