Kazachstan/ Partia Nazarbajewa zwyciężyła w wyborach parlamentarnych
Centralna Komisja Wyborcza ogłosiła, że w sobotnich wyborach zwyciężyła partia Nur Otan, wspierana przez prezydenta Nursułtana Nazarbajewa. Otrzymała 88,05 proc. głosów, żadna z pozostałych partii nie przekroczyła progu wyborczego.
Drugie miejsce zajęła Partia Socjaldemokratyczna z wynikiem 4,62 proc. Na partię Ak Zhol głosowało 3,27 proc. wyborców, Partia Auyl oraz Komunistyczna Partia Kazachstanu otrzymały odpowiednio 1,58 i 1,31 proc. głosów. Poparcie Partii Rukanijat i Partii Patriotów nie przekroczyło jednego procenta. Próg wyborczy ustalono na siedem procent, zatem tylko Nur Otan będzie mieć swoich deputowanych w parlamencie.
Obserwatorzy wyborów delegowani przez zagraniczne organizacje orzekli na konferencji prasowej, że „wybory do niżej izby parlamentu zostały przeprowadzone spokojnie bez żadnych zakłóceń, zgodnie z międzynarodowymi standardami”. Polska delegacja podkreśliła wagę wprowadzenia możliwości głosowania za pomocą Internetu.
Lider opozycyjnej partii AK Zhol, Burian Nurmukamedow powiedział dla agencji prasowej Interfax, iż „wyniki absolutnie nie oddają aktualnego rozkładu sił politycznych oraz poparcia społecznego”. Nurmukamedow twierdzi, że według niezależnych sondaży jego partia cieszy się poparciem rzędu 12 proc., a nie 3,27 proc. jak podała Centralna Komisja Wyborcza. Część komentatorów twierdzi, że poprawki konstytucyjne tylko pozornie miały na celu demokratyzację systemu, a w rzeczywistości umocniły pozycję Nazarbajewa.
Amirzan Kosanow, lider opozycyjnej Partii Socjaldemokratycznej, powiedział dla francuskiej agencji prasowej AFP „To powrót do Związku Radzieckiego i jednej partii w parlamencie[…]. Jednak życie polityczne nie skończyło się 18 sierpnia. Walka toczy się nadal.”.
Na podstawie poprawek do konstytucji wprowadzonych w maju tego roku, kompetencje Mażylisu uległy znacznemu rozszerzeniu. Komentatorzy uznali wprowadzone zmiany za zmianę charakteru republiki z prezydenckiej na prezydencko-parlamentarną. Po raz pierwszy parlament będzie brał udział w wyborze premiera oraz w obsadzie stanowisk ministerialnych. Zwiększono liczbę deputowanych z 77 do 107. Wśród nich dziewięciu jest nominowanych przez Zgromadzenie Narodów Kazachstanu, resztę zaś wybiera się w wyborach powszechnych.
Na podstawie: rian.ru, news.bbc.co.uk, rferl.org, inform.kz