Kirgistan/ Opozycja zapowiedziała zgromadzenie ogólnonarodowe
Ruch społeczny „Za sprawiedliwość” ogłosił ogólnonarodowy „kurułtaj” (z kirgiskiego - zgromadzenie), który ma się zebrać w Biszkeku, 29 marca 2008 r. Opozycjoniści zamierzają rozliczyć obecną władzę z obietnic złożonych podczas Rewolucji Tulipa.
Ogólnonarodowe zgromadzenie ma przyglądać się obradom Parlamentu Społecznego, złożonego z przedstawicieli ugrupowań politycznych, które nie weszły do Żogorku Kenesz po sotatnich wyborach . W stolicy mają zebrać się delegaci kurułtaju wybrani wcześniej w zebraniach lokalnych.
Druga sesja Parlamentu Społecznego została zwołana na 19 marca. Posłowie mają wziąć udział w debacie na temat: „Trzy lata nowej władzy: osiągnięcia i perspektywy”. Chodzi o trzy lata, które mijają w marcu od tzw. Rewolucji Tulipanowej, której skutkiem było odsunięcie od władzy byłego prezydenta Askara Akajewa i przeprowadzenie wyborów. Nowym prezydentem został Kurmenbek Bakijew, którego poparło 88 proc. wyborców.
Opozycjoniści zarzucają władzy odejście od ideałów marcowej rewolucji sprzed trzech lat, oraz krytykują tempo prywatyzacji przedsiębiorstw sektora energetycznego. Ugrupowanie „Za sprawiedliwość” jawnie krytykuje ekipę prezydenta Kurmanbeka Bakiejewa, oskarżając jego administrację o fałszerstwa, które miały miejsce w grudniowych wyborach.
Ruch „Za sprawiedliwość” został stworzony w dużej mierze z niezależnych partii politycznych, które nie weszły do oficjalnego parlamentu oraz niezależnych organizacji społecznych. Najwięcej członków tej struktury wywodzi się z opozycyjnej partii Ata-Meken, która aspiruje do roli lidera opozycji.
Ata-Meken mimo, że uzyskała poparcie na poziomie 8,29 proc. w skali kraju, nie otrzymała żadnego miejsca w Żogorku Kenesz (oficjalnym parlamencie Kirgistanu). Według Centralnej Komisji Wyborczej, partii nie udało się przekroczyć pół procent poparcia uprawnionych do głosowania w mieście Osz. Półprocentowy próg wyborczy został uwzględniony w procesie rozdzielania miejsc w parlamencie, mimo orzeczenia Sądu Najwyższego o niekonstytucyjności tego przepisu. Miasto Osz jest najsilniejszym przyczółkiem władzy prezydenta Kurmanbeka Bakijewa, który zawsze otrzymuje tu największe poparcie.
Na podstawie: ferghana.ru, akipress.com, 24.kg