Polska/ Szczyt w Kijowie świadczy o postępie w bezpieczeństwie energetycznym
Prezydenci 7 państw Europy Środkowo-Wschodniej dyskutowali w piątek (23.05) Kijowie o budowaniu strefy stabilności i bezpieczeństwa energetycznego. Podczas spotkania udało się zrealizować jego główny cel – podpisano dokumenty określające ramy przyszłej współpracy energetycznej.
Gospodarz szczytu, Wiktor Juszczenko, podczas konferencji prasowej zamykającej spotkanie za priorytet uznał dążenie do stworzenia bezpiecznych i stabilnych źródeł dostaw i metod tranzytu, niezależnych od decyzji politycznych. „Ważne, by gaz nie stał się przedmiotem gry politycznej” – mówił Juszczenko.
Prezydent Gruzji, Michaił Saakaszwili, nawiązując do wypowiedzi Juszczenki o „wykonaniu wielkiej pracy, by mówić jednym głosem”, podziękował Lechowi Kaczyńskiemu za jego „działania w zakresie energetyki”. Saakaszwili dodał, że głównym tematem rozmów zgromadzonych głów państw była dywersyfikacja źródeł zaopatrzenia w energię, którą gruziński prezydent uznał za „podstawę bezpieczeństwa energetycznego”.
Podczas szczytu prezydenci podpisali Deklarację o zasadach globalnego bezpieczeństwa, Koncepcję Bałtycko-Czarnomorsko-Kaspijskiego Stowarzyszenia Energetycznego oraz dokument dotyczący rozwoju projektu łączącego Odessę i Brody, który ma stać się podstawowym ogniwem planowanej „wspólnej przestrzeni energetycznej”. Prezydent Ukrainy zapowiedział zmianę kierunku pompowania ropy w rurze łączącej Odessę i Brody sygnalizując, że podjął rozmowy dotyczące dostaw do tego połączenia z przedstawicielami Azerbejdżanu.
W szczycie odbywającym się w stolicy Ukrainy udział wzięli prezydenci Ukrainy, Polski, Łotwy, Litwy, Estonii, Gruzji i Azerbejdżanu. Mimo zapowiedzi, nie zjawili się na nim prezydenci Rumunii i Mołdawii. Oprócz głów państw w rozmowach uczestniczyli reprezentanci UE, Słowacji, Kazachstanu, Bułgarii i USA.
Na podstawie: polskieradio.pl/iar, gazeta.pl, prezydent.pl, rp.pl