Rosja/ Pogłębiają się problemy demograficzne
Opublikowany niedawno przez Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego i Handlu Federacji Rosyjskiej (МЭРТ) projekt Długoterminowej koncepcji socjalno-ekonomicznego rozwoju Federacji Rosyjskiej do 2020 roku wzbudził wiele wątpliwości rosyjskich ekonomistów. W szczególności wątpliwości budzą prognozy dotyczące wzrostu demograficznego.
Długoterminowa koncepcja socjalno-ekonomicznego rozwoju Federacji Rosyjskiej do 2020 roku przewidziała m.in. pięciokrotny wzrost dochodów, trzykrotny wzrost budownictwa mieszkaniowego oraz dwukrotne zwiększenie wydatków na badania i rozwój. Najbardziej jednak nierealne prognozy dotyczyły wzrostu demograficznego.
Rządowy plan przewiduje wzrost liczby ludności w Rosji do 2020 roku do poziomu 145 mln ludzi. Prognoza ta jest tym bardziej zaskakująca, iż jeszcze jesienią 2007 roku w jednej ze wstępnych wersji rządowej koncepcji przewidywano spadek, a nie wzrost liczby ludności.
Zgodnie z corocznym raportem ONZ dotyczącym sytuacji demograficznej na świecie, w Rosji trwa poważny kryzys demograficzny. Liczba ludności w Federacji Rosyjskiej nie wzrosła od 1991 roku, a wskaźnik płodności spadł poniżej wymagalnego jego poziomu potrzebnego do naturalnej zastępowalności pokoleń jeszcze w latach 60-tych. Na chwilę obecną liczba zgonów jest ok. 1,5 raza większa od liczby urodzeń. Społeczeństwo rosyjskie zmniejsza się o kilka setek tysięcy rocznie.
Do 2050 roku społeczeństwo rosyjskie zmniejszy się z obecnych 143 mln do 115 mln a nawet do 83 mln ludzi. W średnioterminowej koncepcji socjalno-ekonomicznego rozwoju przewiduje się również, że przy zachowaniu nawet obecnego tempa migracji do 2025 roku liczba Rosjan zmniejszy się do ok 120 mln, zaś do 2050 roku – do 100 mln. Państwowa polityka przyciągnięcia emigrantów w 2005 roku i w 2006 roku pozwoliła Rosji jednak zrekompensować jedynie jedną trzecią ubytków spowodowanych ujemnym przyrostem demograficznym.
„Według oficjalnych prognoz Głównego Urzędu Statystycznego ludność w Rosji zmniejszy się do 2020 roku, w zależności od 132 do 138,3 mln ludzi, lecz przy wyjątkowo korzystnym zbiegu okoliczności może ona zwiększyć się do 144 mln. Na chwilę obecną jednak brak jest jakichkolwiek podstaw, aby liczyć na realizację tego optymistycznego wariantu scenariusza”- twierdzi dyrektor Centrum Demografii Anatolij Wiszewski.
Podobnego zdania jest Natalia Zubarewicz – dyrektor regionalnego programu Niezależnego Instytutu Polityki Socjalnej – twierdząc, że „Zwiększyć średnią długość życia Rosjan do 75 lat można tylko teoretycznie i to przy założeniu rewolucji w systemie ochrony zdrowia oraz stylu życia Rosjan. Zwiększyć liczbę ludności do poziomu 145 mln ludzi absolutnie niemożliwie, nawet przy założeniu otwarcia rosyjskich granic”
Na podstawie: newsru.com, ng.ru