Rosyjskie władze zadowolone z decyzji Trybunału w Strasbourgu ws. Jukosu
- IAR
Rosyjskie media poinformowały, że w kręgach politycznych związanych z Kremlem i rządem z umiarkowanym zadowoleniem przyjęto decyzję Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie upadku koncernu naftowego JUKOS. Sędziowie w Strasburgu uznali, że na razie nie zajmą stanowiska w tej sprawie, bowiem w ich ocenie władze Rosji tylko częściowo naruszyły międzynarodowe przepisy.
Przedstawiciele prawni JUKOSu składając skargę do Trybunału w Strasburgu twierdzili, że został on zniszczony poprzez nałożenie niezgodnych z prawem podatków i domagali się rekompensaty w wysokości 98 miliardów dolarów. Strasburski Trybunał nie dopatrzył się w działaniach rosyjskich urzędników podatkowych ani stosowania przepisów wykraczających poza ich kompetencje ani dyskryminowania podmiotu prawnego jakim był JUKOS.
Jednocześnie sędziowie w Strasburgu uznali, że władze Rosji naruszyły prawa właścicieli koncernu do sprawiedliwego procesu uniemożliwiając im „obronę własności”. Rosyjskie agencje przypominają, że dwaj właściciele koncernu: Michaił Chodorkowski i Płaton Lebiediew dwukrotnie zostali osądzeni za uchylanie się od płacenia podatków i przywłaszczenie znacznych ilości ropy.
Obaj biznesmeni odsiadują wyroki 13 lat pozbawienia wolności w rosyjskich łagrach.