Trudniej zostać obywatelem Rosji
Od początku miesiąca (1.07) zniesiona została możliwość uzyskania w uproszczony sposób obywatelstwa rosyjskiego dla byłych obywateli ZSRR. Od tej pory, dla uzyskania obywatelstwa Rosji, koniecznym jest wykazanie się zaświadczeniem o posiadaniu stałego źródła dochodów oraz znajomością języka rosyjskiego. Od 2002 r. obywatelstwo rosyjskie uzyskało około 2 milionów osób, wśród których większość stanowili mieszkańcy krajów Wspólnoty Niepodległych Państw, uzyskujący obywatelstwo według uproszczonej procedury. Wraz ze wzrostem tej liczby Federacyjna Służba Migracyjna Rosji (FSM) odnotowała nowe problemy, wśród których najważniejsze to nieznajomość języka rosyjskiego oraz brak źródła dochodów pośród nowych obywateli kraju. Zgodnie z informacjami FSM, jednym z głównych powodów starania się rosyjskie obywatelstwo według uproszczonej procedury była chęć uzyskania dostępu do bezpłatnego wykształcenia, różnych ulg oraz rynku pracy. Większość z osób starających się o obywatelstwo w ten sposób nie miała zamiaru mieszkać na terytorium Rosji dłużej niż rok.
Stać się obywatelem Rosji według zwykłej procedury jest znacznie trudniej: należy mieszkać w kraju przez minimum 5 lat (nie wyjeżdżając zagranicę na dłużej niż 3 miesiące), wykazać się legalnym źródłem utrzymania, zrzec się innych posiadanych obywatelstw oraz udowodnić znajomość języka rosyjskiego. Tryb ten od lipca br. obejmuje także byłych obywateli ZSRR, którzy przyjechali do Rosji z byłych krajów związkowych i zostali zarejestrowani w miejscu zamieszkania lub otrzymali pozwolenie na czasowy pobyt w Rosji.
Uproszczony system uzyskania obywatelstwa Rosji nadal obejmuje m. in. weteranów II wojny światowej (ros. Wielka Wojna Ojczyźniana), dzieci których co najmniej jedno z rodziców posiada obywatelstwo rosyjskie, rodziców dzieci – obywateli FR – które są jeszcze niepełnoletnie lub nie posiadają zdolności do czynności prawnych, a także osoby dobrowolnie korzystające z programu przesiedlania współrodaków z zagranicy.
ferghana.ru, rian.ru