UE pomoże Mołdawii w realizacji programu reform
- IAR
Unia Europejska będzie pomagać Mołdawii w przeprowadzaniu trudnych reform, zbliżających ten kraj do struktur zachodnich. Powiedział o tym Polskiemu Radiu szef delegacji Komisji Europejskiej w Mołdawii Dirk Schuebel, który gości w Kiszyniowie.
Unijny ambasador podkreślił, że rządzący od ubiegłego roku Sojusz na Rzecz Integracji Europejskiej zainicjował oczekiwany proces reform, mających na celu przede wszystkim walkę z korupcją. "Unia Europejska jest gotowa do niesienia pomocy, a Mołdawia liczy także na polską prezydencję unijną. Jestem pewien, że Polska będzie w dalszym ciągu wspierać ten kraj. My pomagamy w reformowaniu instytucji egzekwujących prawo, całego wymiaru sprawiedliwości. Mam nadzieję, że uda się je przeprowadzić w najbliższym czasie" - powiedział Dirk Schuebel. Szef delegacji Komisji Europejskiej w Mołdawii podkreślił, że podczas polskiej prezydencji może nastąpić przyspieszenie negocjacji unijno-mołdawskich, dotyczących między innymi podpisania Umowy Stowarzyszeniowej z Unią. "To jednak zależy w znacznej mierze od Mołdawii, od chęci wdrażania reform" - zaznaczył Dirk Schuebel.
Mołdawia jest, obok Kosowa, najsłabiej rozwiniętym krajem europejskim. Oprócz wszechobecnej korupcji i energetycznego uzależnienia od Rosji, głównym problemem tego kraju jest zamrożony konflikt w separatystycznej republice Naddniestrze. Przechodzą tamtędy szlaki handlu bronią, narkotykami i ludźmi. Tam też jest zlokalizowany przemysł, kontrolowany przez miejscowe prorosyjskie władze i Moskwę.
Mołdawia, którą rządzi Sojusz na Rzecz Integracji Europejskiej, jest również jednym z liderów Partnerstwa Wschodniego, unijnego programu zainicjowanego przez Polskę i Szwecję. Podczas wizyty w Kiszyniowie pod koniec marca premier Donald Tusk zapewnił, że Polska zrobi wszystko, aby przyspieszyć proces integracji Mołdawii z Unią Europejską. We wrześniu w Warszawie odbędzie się szczyt Partnerstwa Wschodniego.