UE zniosła embargo na dostawy broni do Uzbekistanu
Ministrowie spraw zagranicznych Unii Europejskiej podjęli we wtorek (27.10) decyzję o zniesieniu embarga na dostawy broni oraz technologii militarnych do Uzbekistanu.
Zniesienie embarga odbyło sie w trybie przyśpieszonym. Umożliwiła to zgoda na podjęcie w/w decyzji wyrażona wcześniej przez ambasadorów państw członkowskich, akredytowanych przy Unii Europejskiej. Środkowoazjatyckie media podają, że decyzja unijnych ministrów była powodowana chęcią skłonienia władz uzbeckich do ciągłego polepszania sytuacji wewnętrznej w Uzbekistanie w sferach: bezpieczeństwa, porządku publicznego oraz przestrzegania praw człowieka. Ministrowie spraw zagranicznych UE wydali oświadczenie w którym twierdzą, że "będą wspierać uzbecki rząd w podejmowaniu dalszych kroków zdążających do polepszenia sytuacji wewnętrznej w kraju".
Sankcje zostały nałożone na Uzbekistan przez UE w maju 2005 roku. W mieście Andiżan doszło wtedy do starć demonstrującej ludności cywilnej z siłami porządkowymi państwa. W wyniku tych zajść kilkaset osób zginęło, odniosło rany bądź zostało aresztowanych. Władze UE zaapelowały wtedy o międzynarodowe dochodzenie odnośnie wydarzeń w Andiżanie, co spotkało się ze sprzeciwem władz uzbeckich.
W konsekwencji UE nałożyła na Uzbekistan sankcje obejmujące m.in. embargo na dostawę broni, ograniczenie pomocy finansowej oraz wymiany handlowej. Powyższe sankcje poza ograniczeniami w handlu bronią i technologiami militarnymi UE zniosła w 2008 roku, uzasadniając swoją decyzję konkretnymi działaniami podjętymi przez władze uzbeckie, a mianowicie: ratyfikacją konwencji ONZ dotyczącej pracy dzieci, zwolnieniem z więzień niektórych uczestników zdarzeń w Andiżanie oraz zniesieniem kary śmierci.
Po zniesieniu ostatnich sankcji nałożonych na Uzbekistan przez władze UE grupa organizacji międzynarodowych obejmująca: Human Rights Watch, Miedzynarodową Grupę Kryzysową oraz Reporterów bez Granic, wydała tego samego dnia (27.10) oświadczenie oskarżające UE o zdradę pamięci ofiar zajść w Andiżanie z 2005 roku.
Na podstawie: ca-oasis.info, ferghana.ru, hrw.org