Ukraina idzie na ustępstwa w sprawie Cieśniny Kerczeńskiej
Ukraińska prasa poinformowała w piątek (11.02) o rozpoczęciu kolejnej tury rozmów bilateralnych dotyczących delimitacji morskiej granicy w Cieśninie Kerczeńskiej.
Jak podaje ukraiński tygodnik "Zierkało Niedieli", grupa ekspertów ze specjalnym przedstawicielem, Wiktorem Kyrykiem na czele prowadzi rozmowy z rosyjskimi dyplomatami. Celem negocjacji jest osiągnięcie porozumienia w kwestii delimitacji granicy morskiej w Cieśninie Kerczeńskiej. Według tygodnika strona ukraińska zrobiła szereg ustępstw wobec Rosjan. Głównym punktem spornym w rozmowach jest sposób przeprowadzenia delimitacji. Rosjanie są przeciwni dzieleniu cieśniny po linii środkowej. Moskwa próbuje przeforsować wariant zakładający przesunięcie linii na zachód. Taki wariant uderza z kolei w interesy Ukrainy.
"Dyskutując na temat metodyki delimitacji, Rosjanom faktycznie udało się osiągnąć rezygnację Kijowa z metody linii środkowej, która została przecież zatwierdzona już w maju 2008 roku." - czytamy w tygodniku.
Rzecznik prasowy Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy, Aleksander Dikusarow oświadczył, że MSZ nie będzie komentować plotek rozprzestrzenianych przez media. "Pracujemy nad tym, żeby chronić interes narodowy i udowodnić słuszność swojego punktu widzenia."- podsumował Dikusarow. Na pytanie czy Ukraina zmieniła swoją pozycję odnośnie delimitacji Cieśniny Kerczeńskiej, przedstawiciel MSZ odpowiedział przecząco.
Kijów ma nadzieje zakończyć negocjacje w sprawie Cieśniny Kerczeńskiej w 2011 roku. Władze Ukrainy nalegają żeby granica przebiegała wzdłuż linii wyznaczonej w czasach ZSRR. W maju 2010 roku Federacja Rosyjska i Ukraina podpisały umowę określającą warunki przeprowadzenia demarkacji. Na podstawie porozumienia przewiduje się stworzenie wspólnej rosyjsko-ukraińskiej komisji demarkacyjnej.
Na podstawie: korrespondent.net, un.ua