Ukraina/ Trwają obrady Forum Energetycznego - korespondencja z Kijowa
W Kijowie trwają obrady Międzynarodowego Forum Energetycznego, które są częścią dwudniowego (22-23.05) Szczytu Energetycznego zorganizowanego przez prezydenta Ukrainy Wiktora Juszczenkę. Podczas inauguracji Juszczenko oświadczył, że choć Rosja dywersyfikuje szlaki tranzytu gazu, to jednak Ukraina pozostanie państwem ze strategicznym potencjałem pod tym względem.
„Wszelkie gazociągi, które są budowane, czy to „niebieskie”, czy to „północne”, czy też jakiekolwiek inne skierowane są na zaspokojenie wzrostu zapotrzebowania na gaz, z jakim mamy do czynienia w państwach Europy Zachodniej” – oświadczył Juszczenko. Dodał również, że obecnie Ukraina ma wielki potencjał wzrostu możliwości tranzytu gazu i przypomniał, że ukraińskie systemy gazociągowe są w stanie przesłać 180 mld metrów sześciennych gazu, podczas gdy obecnie ilość ta na wyjściu oscyluje jedynie w graniach 122 – 125 mld.
W swoim wystąpieniu Juszczenko podkreślał także znaczenie energii atomowej dla bezpieczeństwa energetycznego. Powiedział, że Ukraina zainteresowana jest wzrostem mocy wytwórczych elektrowni atomowych i przypomniał, że w Programie Energetycznym Ukrainy do 2030 roku przewiduje się dalszą modernizację i wzrost znaczenia energetyki jądrowej. Juszczenko dodał także, że wszystkie działające bloki jądrowe na Ukrainie (obecnie pracuje 14 bloków – przyp. red.) są bezpieczne i żaden z nich nie stanowi zagrożenia dla ludności.
Prezydent oświadczył także, że Ukraina zainteresowana jest modernizacją istniejących rafinerii i budową nowych, które mogłyby powstać na trasie ropociągu Odessa – Brody. Wezwał również do stworzenia wspólnej europejskiej przestrzeni energetycznej, która byłaby reakcją na zagrożenia, jakie wynikają z upolitycznienia relacji na rynku energetycznym, na którym surowce strategiczne, czyli gaz i ropa, dla niektórych państw stały się "przedłużeniem polityki".
W Forum Energetycznym udział bierze około 700 przedstawicieli firm działających na rynku energetycznym, dyplomatów, jak i ekspertów zajmujących się problematyką bezpieczeństwa energetycznego.