Uzbekistan/ Zakończyły się wybory prezydenckie
Uzbecy w niedzielę wybrali prezydenta, nie znamy jeszcze wstępnych wyników głosowania, ponieważ nie przeprowadzono ankiet exit-polls, powołując się na ograniczenia zapisane w konstytucji.
Jak podała Centralna Komisja Wyborcza frekwencja wyniosła około 90,6 proc. Dla ważności wyborów system prawny wymaga udziału w głosowaniu co najmniej 33 procent uprawnionych do głosowania.
Największe szanse na zwycięstwo ma dotychczasowy prezydent Isłam Karimow. W wyborach wzięła udział jeszcze trójka kandydatów, Dioram Taszmuchmedowa z ugrupowania Adołat, Aslidin Rustamow z Partii Ludowo-Demokratycznej, oraz Akmal Saidow, przedstawiciel Państwowego Centrum Praw Człowieka. Wszyscy rywale Karmowa, wywodzą się z jego frakcji politycznej i otwarcie popierali jego politykę w kampanii wyborczej.
Pięciu kandydatów partii opozycyjnych nie zostało przez komisję wyborczą dopuszczonych do udziału w wyborach. Według komentatorów kandydaci z partii popierających Karimowa nie są w stanie mu zagrozić, a ich zadaniem jest jedynie sprawianie wrażenia demokratyczności wyborów.
Wybory monitorowali obserwatorzy z ponad 30 państw oraz 5 organizacji międzynarodowych, w tym także OBWE. Przedstawiciele Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie jeszcze nie ogłosili komunikatu dotyczącego przebiegu wyborów prezydenckich w Uzbekistanie.
Mandat Karimowa wygasł 22 stycznia bieżącego roku, lecz zgodnie z uzbecką konstytucją, wybory można przeprowadzić dopiero 23 grudnia 2007r. Konstytucja Uzbekistanu dopuszcza możliwość pełnienia urzędu prezydenta tylko przez dwie kadencje. Karimow rządzi w kraju od 1992 roku. Po raz pierwszy został wybrany na pięcioletnią kadencję, która została przedłużona na skutek referendum do roku 2000. Podczas pełnienia drugiej kadencji zmieniono treść konstytucji wydłużając ją do siedmiu lat. Mimo to CKW przyznała mu prawo startu w wyborach.
Isłam Karimow w latach 1983-1986 był ministrem finansów i wicepremierem Uzbeckiej SRR. W 1989 został pierwszym sekretarzem KC Komunistycznej Partii Uzbekistanu, a 24 marca 1990 Przewodniczącym Rady Najwyższej Uzbeckiej SRR. 31 sierpnia 1991 Uzbekistan proklamował niepodległość, a 29 grudnia tego samego roku Karimow wygrał wybory prezydenckie.
Na podstawie: ferghana.ru, centrasia.ru, uzreport.com, pv.uz