Raport Psz.pl: (S)prawa gejów i lesbijek w Europie
Portal Spraw Zagranicznych prezentuje raport na temat sytuacji homoseksualistów w państwach Europy Zachodniej i Środkowo- Wschodniej. Celem raportu jest nakreślenie sytuacji prawnej mniejszości seksualnych a także ukazanie drogi jaką przeszli geje walcząc o swoje prawa. Raport obejmuje największe kraje Europy Zachodniej (Francja, Wielka Brytania, Niemcy, Hiszpania, Włochy), mniejsze państwa, które były awangardą walki o równouprawnienie homoseksualistów (Beneluks), a także specyficzną sytuację w państwach byłego bloku komunistycznego.
Podział państw europejskich na bardziej i mniej przychylne homoseksualistom jest uwarunkowany kulturowo i historycznie. Generalnie państwa Europy Zachodniej są bardziej przychylne gejom, niż kraje byłego bloku komunistycznego, narody protestanckie i silnie zlaicyzowane są bardziej tolerancyjne niż narody katolickie i prawosławne. A prawodawstwo wobec gejów zależy od tego czy aktualnie rządzi liberalna lewica czy konserwatywna prawica.
Walka mniejszości seksualnych o pełnię praw rozpoczęła się w państwach Zachodu w połowie XX wieku. 27.06.1969 r. w Nowym Jorku odbyła się jedna z pierwszych parad gejów i została zakończona zamieszkami. Odtąd na pamiątkę tego wydarzenia 27.06 geje na całym świecie organizują parady. 17.05 1990 homoseksualizm przestał widnieć w spisie WTO jako jednostka chorobowa i ten dzień został ogłoszony dniem przeciwko homofobii.