Michelle Bachelet
Verónica Michelle Bachelet Jeria przyszła na świat w 1951 r. w Santiago de Chile. Jej matka była archeologiem, a ojciec - generałem sił powietrznych. W czasie studiów medycznych na początku lat 70. stawiała pierwsze kroki w polityce, działając w młodzieżówce socjalistycznej.
Po zamachu stanu Pinocheta w 1973 r. jej ojciec, lojalny do końca wobec legalnych władz i prezydenta Salvadora Allende, został uwięziony, zmarł w wyniku tortur i złego traktowania. Również sama Michelle została w 1975 r. wraz z matką zatrzymana przez tajną policje DINA i przewieziona do okrytego złą sławą obozu Villa Grimaldi, gdzie podobnie jak ojciec - była torturowana. Uniknęła jednak śmierci dzięki dyplomatycznym naciskom rządów kilku państw. Zezwolono jej na emigrację. Przez kolejne cztery lata mieszkała w Australii i NRD.
Wróciła do kraju w 1979 r. Z wykształcenia jest pediatrą, ale z powodów politycznych odmówiono jej prawa do wykonywania zawodu. Działała w organizacjach pozarządowych udzielających pomocy ofiarom reżimu.
Kariera polityczna Michelle Bachelet rozpoczęła się dopiero po przywróceniu demokracji w Chile. W 2000 r. w centrolewicowym rządzie prezydenta Ricardo Lagosa, objęła najpierw resort zdrowia. Powierzono jej zadanie skrócenia długich list pacjentów oczekujących na zabiegi i odzyskania ich zaufania.
Władze Chile czyniły starania mające na celu poprawę mocno nadszarpniętego wizerunku sił zbrojnych. Lagos zaproponował jej objęcie teki ministra obrony. Na tym nietypowym dla kobiety stanowisku nie tylko zdobyła sobie posłuch generałów, ale też stała się symbolem pewnego zbliżenia zwaśnionych stron. Wybór Bachelet był nieprzypadkowy. Ukończyła uprzednio roczny kurs w Narodowej Akademii Studiów Strategicznych, gdzie wykazała się
niezwykłym talentem. Kontynuowała naukę w USA na studiach podyplomowych z zakresu obronności.
Strategiczne talenty Bachelet okazały się jej z pewnością pomocne w walce wyborczej. Została kandydatką rządzącej centrolewicowej koalicji Concertación. Walka o urząd prezydenta Chile rozstrzygnęła się dopiero w drugiej turze. Jej triumf nad kandydatem prawicy, najbogatszym Chilijczykiem Sebastianem Pińerą, okazał się większy, niż ktokolwiek oczekiwał. Bachelet pokonała miliardera różnicą ponad 7 proc. (53,5 do 46,5 proc.).
Z gruntu konserwatywne społeczeństwo Chile powierzyło stery państwa kobiecie, socjalistce, agnostyczce, dwukrotnej rozwódce samotnie wychowującej dzieci.
11 marca Michelle Bachelet przejmie urząd prezydencki i zapoczątkuje nową epokę w dziejach Chile.
na podstawie: El Pais, Die Tageszeitung, openDemocracy
Zdjęcie [na:] wikimedia.org .