Rynek gazu w Rosji, sierpień 2010
Rosja traci pozycję na europejskim rynku gazu. Zwiększenie eksportu rosyjskiego surowca nastąpiło głównie do państw obszaru Wspólnoty Niepodległych Państw, a nie na rynku europejskim. Wzrost do państw europejskich wyniósł tylko 4,3 proc.
Rosyjski Gazprom i ukraiński Naftohaz wznowiły rozmowy o połączeniu obu przedsiębiorstw. Z tą propozycją wystąpił w kwietniu bieżącego roku premier Rosji, Władimir Putin podczas spotkania ze swoim ukraińskim odpowiednikiem, Mikołajem Azarowem.
Gazprom zwiększa wydobycie gazu ziemnego. Rosyjski gigant po osiągnięciu w sierpniu minimum rocznego wydobycia wynoszącego 1031,4 mln metrów sześciennych gazu ziemnego zwiększa wydobycie tego surowca. Ma to związek z nadchodzącym wzrostem zapotrzebowania na ,,błękitne paliwo” w sezonie zimowym.
Rosja traci na europejskim rynku gazu
27 sierpnia 2010
Według danych ministerstwa gospodarki w pierwszym półroczu bieżącego roku zanotowano wzrost eksportu gazu ziemnego do poziomu 100,1 mld metrów sześc. tj. o 27,7 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2009 roku. Jednakże, zwiększenie eksportu rosyjskiego surowca nastąpiło głównie do państw obszaru Wspólnoty Niepodległych Państw, a nie na rynku europejskim. Wzrost do państw europejskich wyniósł tylko 4,3 proc. Nie mniej, udział eksportu wobec wydobycia gazu ziemnego wzrósł, stanowiąc 26,4 proc.
Transport
Wyznaczono trasę ,,South Stream” przez terytorium Bułgarii i Serbii
9 sierpnia 2010
Trójstronne konsultacje pomiędzy Bułgarią, Serbią i Rosją zakończyły się porozumieniem określającym przebieg rosyjskiego gazociągu ,,South Stream”. Trasa gazociągu będzie biegła przez serbskie miasto Dimitrowgrad obok bułgarskiej granicy. Rurociąg, którego budowa powinna zakończyć się w 2015 roku będzie transportował rosyjski gaz ziemny do Europy. Rosja podpisała porozumienia z rządami krajów zainteresowanych odbiorem surowca tj. Bułgarią, Serbią, Węgrami, Słowenią, Chorwacją i Austrią. Ponadto, 7 czerwca bieżącego roku rosyjski Gazprom i grecka DESFA podpisały porozumienie o budowie biegnącego przez terytorium Grecji odcinka gazociągu.
Fuzje i przejęcia
Gazprom i Naftohaz powróciły do negocjacji
23 sierpnia 2010
Rosyjski Gazprom i ukraiński Naftohaz wznowiły rozmowy o połączeniu obu przedsiębiorstw. Z tą propozycją wystąpił w kwietniu bieżącego roku premier Rosji, Władimir Putin podczas spotkania ze swoim ukraińskim odpowiednikiem, Mikołajem Azarowem. Wówczas ukraińskie władze odrzuciły tą możliwość, a prezydent tego państwa, Wiktor Janukowycz stwierdził, iż fuzja obu przedsiębiorstw jest niemożliwa. Realistycznym natomiast z jego punktu widzenia mógłby być projekt modernizacji transportu gazu, w którym mogłaby uczestniczyć zarówno Rosja, jak i UE. Sytuacja uległa zmianie, gdy Rosja w zamian za kontrolę nad infrastrukturą transportową Ukrainy zgodziła się oddać jej jedno ze swoich gazowych złóż.
Gazprom zwiększa wydobycie gazu ziemnego
24 sierpnia 2010
Rosyjski gigant po osiągnięciu w sierpniu minimum rocznego wydobycia wynoszącego 1031,4 mln metrów sześciennych gazu ziemnego zwiększa wydobycie tego surowca. Ma to związek z nadchodzącym wzrostem zapotrzebowania na ,,błękitne paliwo” w sezonie zimowym.
Ponadto, władze rosyjskiego monopolisty oczekują, iż ceny tego surowca pozostaną stabilne i nie będą w znacznym stopniu różnić się w następnym roku. Taką opinię wyraził wice-prezes Gazpromu, Aleksandr Miedwiediew. Dodał również, iż spodziewa się wzrostu dochodów z eksportu, odnosząc się tym samym do planów Gazpromu sprzedaży większej ilości gazu ziemnego w 2011 roku. W bieżącym roku władze rosyjskiego koncernu oczekują wpływów z eksportu na poziomie czterdziestu pięciu miliardów dolarów.
We wrześniu planowana jest publikacja finansowego raportu przedstawiającego zyski Gazpromu za I kwartał bieżącego roku.
Źródła:
www.oilru.com
oilandgaseurasia.com
upstreamonline.com
gazprom.ru
micex.com
cisoilgas.com
rian.ru