Sarajewo/Informacje praktyczne
DOJAZD
Dojazd do Bośni jest dość skomplikowany.
Samolotem: trasa Lufthansy: Warszawa-Monachium, Monachium-Sarajewo.
Hungarian Airlines: Warszawa-Budapeszt Budapeszt-Sarajewo.
Austrian Airlines: Warszawa-Wiedeń Wiedeń –Sarajewo.
Możliwe są też tanie loty do Dubrownika i stamtąd do Bośni.
Dojazd dla pasjonatów kolei-bardzo ekonomiczny-bilet około 200zł.
Pociągiem najlepsza kombinacja od granicy do granicy: Kraków - Muszyna - Koszyce - Hidasnémeti (to pociągiem CRACOVIA), dalej: przesiadki w Miszkolcu, Budapeszcie i Kiskunhalas do Kelebii na Węgrzech ), z Kelebii do serbskiej Suboticy pociągiem przygranicznym lub IC AVALA(do Belgradu) i z Suboticy lub Belgradu autobusem-około 15 euro. Koszt takiej operacji od 140 do 210 zł, zależy czy kuszetką, czy jest 50% ulga <26 w Serbii, weekendowa zniżka na Węgrzech i jak skorumpowana jest słowacka obsługa Cracovii
ZDROWIE i BEZPIECZEŃSTWO
Stan ochrony zdrowia w BiH zdecydowanie się poprawił, jednak wciąż nie jest idealny-unikajcie kontaktów z nim. Co ważne, Bośni nie obejmuje Euro26, z ubezpieczeń studenckich honorowany jest ISIC. Poniżej lista zalecanych szczepień:
Wirusowe zapalenie wątroby A - zalecane
Wirusowe zapalenie wątroby B - zalecane
Błonica, tężec, polio - zalecane
Dur brzuszny - zalecane
Wścieklizna - zalecane
Dla bezpieczeństwa nie chodźcie też w górach na azymut. Wielkie ich połacie są wciąż zaminowane. Oprócz tego Sarajewo i BiH są relatywnie bezpieczne, należy uważać na kieszonkowców krążących po targach i niedoinformowanych ( skorumpowanych?) celników wymuszających zakup niepotrzebnej Polakom wizy.
CENY
Walutą BiH jest pozostałość po siłach pokojowych stacjonujących tu w latach 90-KM (Konwertible Mark), 1KM=2zł. Bośnia, choć uboga, nie może równać się z takimi rajami budget-travellerów jak np. Ukraina. Ceny są tu porównywalne do cen w Polsce. Piwo 1 KM (0,5l), czyli jakieś 2 zł, wino tańsze niż w Polsce, poza tym dostępna jest wersja "domowa" w butelkach 1,5 l po wodach mineralnych, za ok. 3-4KM - polecam gorąco. Oczywiście, jak na całych Bałkanach, tania rakija. Spokojnie można znaleźć nocleg do 10 euro za osobę. Paliwo jest nieco tańsze niż w Polsce, gaz występuje rzadko, ale cenę ma przystępną – ok. 0,9KM. Jeśli chodzi o jedzenie, to oczywiście nie należy pominąć przepysznych potraw narodowych: burki - polecam ze szpinakiem, sirnice - wypieki z serem, i mięsne čevapći, pljeskovica - wszystko ok. 1-1.5KM w piekarniach (pekarach); w restauracjach drożej, ale też porcje są większe. Kawa tradycyjna od 1.5-3KM. Droga jest tu komunikacja miejska, bilet ulgowy kosztuje 1.6KM(3.2PLN).