Ateny zgodziły się na przyjęcie pomocy z UE
W nocy z wtorku na środę grecki parlament przyjął pakiet pomocowy o wysokości 130 miliardów euro. Projekt przeszedł większością 213 głosów na 300 deputowanych.
Pomoc pochodzi z Unii Europejskiej oraz Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Do jej przyjęcia obecny rząd premiera Lukasa Papademosa przygotowywał państwo od prawie 4 miesięcy.
W zeszłym tygodniu przyjęty został plan drastycznych cięć budżetowych, uwzględniający między innymi zmniejszenie płacy minimalnej o 20 proc., zwolnienia w administracji państwowej oraz liberalizację przepisów prawa pracy.
Innym warunkiem postawionym przez pomocodawców było zawarcie umowy z prywatnymi wierzycielami odnośnie wymiany obligacji państwowych. Każdy ich posiadacz ma otrzymać papiery wartościowe o mniejszej wartości nominalnej, dzięki czemu rząd oszczędzić może ponad 100 mld euro. Zgodę na taki obrót spraw wyraziło ponad 90 proc. wierzycieli.
Urząd ministra finansów przejął dotychczasowy wiceminister, Filippos Sachinidis, po tym jak tydzień temu podał się do dymisji Ewangelos Venizelos, aby stanąć na czele partii PASOK. Na razie nie wiadomo, czy utrzyma stanowisko po wyborach parlamentarnych, które będą miały miejsce na przełomie kwietnia i maja.
Plan pomocowy stanowił ostatnią deskę ratunku dla gospodarki greckiej. Teraz nic nie stoi na przeszkodzie, by w ciągu najbliższych dni wypłacona została pierwsza rata w wysokości 28 mld euro. Pozostałe przyznawane będą regularnie do 2014 r.
na podstawie: euobserver.com, greece.greekreporter.com