Czechy/ Zwycięstwo konserwatystów i powyborczy pat
Konserwatyści z Obywatelskiej Partii Demokratycznej wygrali wybory parlamentarne w Czechach. ODS zdobyła 35,38 proc. głosów i 81 mandatów w Izbie Poselskiej. Rządząca dotąd Czeska Partia Socjaldemokratyczna tylko nieznacznie przegrała wybory; socjaldemokraci z ČSSD zdobyli 32,3 proc. głosów i 74 mandaty (wynik ten jest lepszy niż 4 lata temu). Ponieważ rezultaty wyborcze potencjalnych sojuszników obydwu dużych partii są zbliżone, wszystko wskazuje na to, że czeskim politykom będzie niezmiernie trudno wyłonić stabilny rząd, a potem rządzić.
Komunistyczna Partia Czech i Moraw zdobyła 12,81 proc. głosów, tj. 26 mandatów. Wraz z głosami KSČM socjaldemokraci mogliby więc liczyć na 100 głosów w 200-osobowym parlamencie. Scenariusz mniejszościowego rządu socjaldemokratów, tolerowanego przez komunistów będzie więc trudny do zrealizowania.
Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna zdobyła 7,22 proc. głosów i 13 mandatów; to znacznie mniej niż 4 lata temu, gdy chadecy z KDU-ČSL cieszyli się kilkunastoprocentowym poparciem. "Czarnym koniem" głosowania okazała się tymczasem Partia Zielonych, zdobywając 6,29 proc. głosów i 6 mandatów - to tym samym pierwsze relewantne ugrupowanie "zielonych" w tej części Europy. Choć teoretycznie SZ mogłaby stać się "języczkiem u wagi", w praktyce czescy "zieloni" mogą być tylko zwyczajowo kojarzeni z obozem centrolewicy - w praktyce w wielu kwestiach jest im bliższa centroprawica. SZ cieszy się poparciem m.in. Václava Havla.
Potencjalna koalicja konserwatystów z ODS, chadeków z KDU-ČSL i "zielonych" z SZ mogłaby ostatecznie liczyć na 100 głosów w 200-osobowym parlamencie.
Poza czeską legislatywą znajdzie się posiadająca obecnie reprezentację parlamentarną Unia Wolności-Demokratyczna Unia; liberałowie z US-DEU ulegli praktycznie marginalizacji - oddano na nich zaledwie 0,3 proc. głosów.
Taki wynik wyborów parlamentarnych oznacza, że po raz pierwszy w czeskiej historii dwie duże partie przekroczyły poziom 30 proc. poparcia. W związku z powyborczym patem w praktyce nie jest wykluczona nawet "wielka koalicja" lub tzw. rząd ekspertów do czasu przeprowadzenia ponownych wyborów.
Szczegółowe wyniki wyborów parlamentarnych w Czechach:
Zob. Election to the Chamber of Deputies of the Parliament of the Czech Republic held on 2. - 3.6.2006: Total voting results oraz Overview of seats won.
Jeśli ostatecznie powstałby jednak rząd oparty o ODS, relacje Czech z NATO nie powinny się znacząco zmienić. Inaczej może być ze stosunkiem do Unii Europejskiej - w przeciwieństwie do większości swoich wyborców ODS jest raczej ugrupowaniem eurosceptycznym; odrzuca bliższą integrację w ramach UE, tzw. eurokonstytucję i poszerzenie kompetencji władz w Brukseli.
Jeżeli zaś wpływ na politykę zagraniczną uzyskałaby KSČM (rząd oparty o ČSSD), stosunki na linii Czechy - UE nie powinny się znacząco zmienić. Choć komuniści odrzucają traktat konstytucyjny UE, popierają jednak inną wersję tego dokumentu. KSČM nie ma także nic przeciwko dalszej integracji w ramach UE. Problematyczne mogłyby natomiast okazać się relacje Czech z NATO.
Na podst. Český Rozhlas, tschechien-online.org, volby.cz