Europa/ Szczodrzy i skąpcy - ile dochodu dla biednych?
Z raportu kilku uznanych agencji działających na rzecz rozwoju wynika, że tylko nieliczne państwa Europy wykazują dostateczne zainteresowanie walką z globalnym ubóstwem. W świetle tych danych zaledwie 4 kraje UE-15 - Luksemburg, Szwecja, Holandia i Dania - wypełniają założenia porozumienia z 1970 r., przewidującego przeznaczanie na pomoc dla krajów ubogich 0,7 proc. dochodu narodowego.
Według agencji NGO, OXFAM, Eurodad i Action Aid, bogate kraje Unii Europejskiej nie podejmują wystarczających działań, by zgodnie z zaleceniami ONZ do 2015 r. zmniejszyć o połowę ubóstwo i głód oraz poprawić standardy zdrowia. Eksperci zauważają przy tym, że członkowie UE wyraźnie spowolnili proces redukcji długów najbiedniejszych krajów: z 295 mld euro zobowiązań krajów biednych wobec bogatych umorzeniu uległo tylko 36 mld euro.
Z danych przedstawionych w raporcie wynika, że największy procent dochodu narodowego brutto na cele pomocy krajom rozwijającym się przeznacza Dania: 0,84 proc. Najgorzej w tym zestawieniu wypadają Włochy: 0,17 proc. Państwo to ma dodatkowo uważać za część tej pomocy wysyłaną do biednych regionów świata włoską żywność.
Według wyliczeń organizacji pozarządowych, nienajlepsza sytuacja dotyczy także niemieckiej pomocy rozwojowej (0,28 proc.) - według autorów opracowania, przy obecnym zwiększaniu zaangażowania poziom 0,7 proc. dochodu narodowego kraj ten osiągnie dopiero w 2087 r. W styczniu br. niemiecka minister współpracy gospodarczej i rozwoju - Heidemarie Wieczorek-Zeul - zapowiedziała jednak, że RFN zamierza osiągnąć ten cel do 2015 r. Niemcy proponują także wprowadzenie na rzecz walki z biedą nowego podatku na paliwo lotnicze, jak również wspierają postulat wprowadzenia tzw. podatku Tobina - o tym instrumencie przypomniał niedawno francuski prezydent, Jacques Chirac (Davos 2005).
Agencje chwalą w raporcie Szwecję, która już przekroczyła pułap 0,7 proc. dochodu narodowego, gani natomiast postawę Irlandii, która odstąpiła od celu osiągnięcia podobnego poziomu już do 2007 r.
Szczegółowe dane:
--------------------------
0,17 proc. Włochy
0,20 proc. Austria
0,21 proc. Portugalia
0,21 proc. Grecja
0,23 proc. Hiszpania
0,28 proc. Niemcy
--------------------------
0,34 proc. Wielka Brytania
0,35 proc. Finlandia
0,41 proc. Irlandia
0,42 proc. Francja
--------------------------
0,61 proc. Belgia
--------------------------
0,70 proc. Szwecja
0,80 proc. Luksemburg
0,81 proc. Holandia
0,84 proc. Dania
--------------------------
Czyt. ten raport: EU Heroes and Villains: Which countries are living up to their promises on aid, trade, and debt?
/de.news.yahoo.com, internetia.pl, rp.pl, wpherald.com/
Czyt. także: 45.000.000 dzieci umrze niepotrzebnie.