Hiszpania: Trybunał Konstytucyjny przeciw niepodległości Katalonii
Hiszpański Trybunał Konstytucyjny uchylił rezolucję katalońskiego parlamentu w sprawie niepodległości. Madryt jest nieugięty - Katalonia nie zamierza rezygnować.
W środę (02.12) Hiszpański Trybunał Konstytucyjny jednomyślnie unieważnił rezolucję w sprawie formalnego rozpoczęcia procesu tworzenia niezależnej Katalonii. Została ona uchwalona 9 listopada przez regionalny parlament kataloński jako element inicjujący proces przygotowujący wspólnotę autonomiczną do secesji. Zgodnie z założeniami proces oderwania od Hiszpanii miałby potrwać 18 miesięcy.
Trybunał w 33-stronnicowym orzeczeniu stwierdza, że katalońska rezolucja niepodległościowa w co najmniej pięciu przypadkach narusza Konstytucję i w dwóch Statut Katalonii. Sędziowie odnieśli się także do niedawnej reformy prawa organicznego Konstytucji, na mocy którego mogą zawiesić funkcjonariuszy publicznych, którzy naruszają ich uchwały. W orzeczeniu przypomniano także o „Konstytucji jako najwyższym prawie w Hiszpanii”. Była to jedna z najszybciej rozpatrzonych kwestii przez Trybunał w historii, zajęła zaledwie 3 tygodnie.
Premier Mariano Rajoy nie krył zadowolenia z wyroku: „Dzięki tej decyzji Trybunał wskazuje, że wszyscy Hiszpanie są równi wobec prawa i nikogo nie ma nad nim” – powiedział w oświadczeniu po ogłoszeniu werdyktu. Minister spraw wewnętrznych Jorge Fernandez Diaz powiedział, iż „nie ma wątpliwości”, że decyzja Trybunału będzie respektowana przez wszystkie instytucje i szanowana „w całości”.
Rząd regionalny w Katalonii ogłosił, że wyrok Trybunału Konstytucyjnego nie zatrzyma procesu niepodległościowego. Wygląda na to, że i tak napięte stosunki między Madrytem i Barceloną ulegną dalszemu pogorszeniu.
Źródła: El País, El Mundo, Europa Press