Holandia, Dania i Norwegia razem chcą kupić nowe myśliwce
Holandia zaprosiła skandynawskich członków NATO do współpracy przy kupnie nowych myśliwców do swoich flot powietrznych. Szefowie resortów obrony Danii i Norwegii stwierdzili, że propozycja Amsterdamu jest interesująca i warta rozważenia.
Minister obrony Holandii, Hans Hillen, zapowiedział, że oferta ta jest przykładem na to, jak jego kraj chce dbać o zdolności obronne w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego. Samoloty F-16, którymi dotychczas dysponowała Holandia starzeją się i okres ich eksploatacji zmierza ku końcowi. Zakup nowych jednostek jest przedmiotej zaognionej debaty publicznej w tym kraju. Z podobnymi problemami zmagają się Dania i Norwegia, dlatego też do tych dwóch krajów skierowana została oferta Amsterdamu.
Norweski odpowiednik Hillena, Espen Barth Eide, ciepło wypowiada się o tej idei. Jego zdaniem współpraca mogłaby zredukować niepewność związaną z tak skomplikowanym projektem, jak zakup wielozadaniowych myśliwców dla armii. Oslo chce odnowić swoją flotę do 2018 roku. Jednocześnie nie jest w interesie Norwegów zakup dużej ilości nowoczesnych samolotów, zanim nie zdecydują się na to inne państwa, ponieważ wraz z rozpowszechnieniem F-35 ich cena prawdopodobnie spadnie. "Chętnie umówilibyśmy się na jak najwcześniejszą dostawę maszyn, ale jednocześnie zależy nam na uzyskaniu za nie korzystnej ceny" - mówi Espen Barth Eide.
Dania nie jest na razie zdecydowana, jakie samoloty powinny zastąpić jej F-16. Nick Hækkerup, minister obrony w rządzie Helle Thorning-Schmidt, mówi jednak, że gdyby udało się dogadać z dobrymi i bliskimi sojusznikami w sprawie zakupu F-35, mogłoby to stanowić argument dla Kopenhagi za tą maszyną. "Jest wiele interesujących samolotów na rynku, jednak chciałbym mieć do dyspozycji myśliwce, z których korzystają też inne kraje" - mówi Hækkerup.
Wszystkie trzy zainteresowane kraje uczestniczą w procesie finansowania rozwoju technologicznego modelu F-35. Za maszynę odpowiedzialna jest firma Lockheed. Jest to jeden z najdroższych projektów w historii amerykańskich wydatków na zbrojenia. Samoloty oparte są na technologii stealth, jednak w trakcie prac wykryto wiele usterek dotychczasowych modeli. Wśród krajów, które do tej pory zdecydowały się na zakup F-35 są m.in. Turcja i Japonia.
Na podstawie: Dagens Næringsliv, Aftonbladet, Danmarks Radio, Washington Post