Merkel i Abe chcą umowy o wolnym handlu między UE a Japonią w 2015 roku
W środę (30.04) premier Japonii od Berlina rozpoczął swoją podróż po Europie. Razem z kanclerz Angelą Merkel wezwał do szybkiego zakończenia negocjacji nad umową o wolnym handlu między UE a Japonią oraz omówił kwestie międzynarodowego bezpieczeństwa, w tym przede wszystkim kryzys ukraiński.
Berlin był pierwszym przystankiem w 10-dniowej podróży premiera Japonii Shinzo Abe po Europie. W urzędzie kanclerskim japoński przywódca został przyjęty przez kanclerz Niemiec Angelę Merkel. Politycy rozmawiali o rozwoju współpracy między Japonią a Niemcami i Unią Europejską oraz o kwestiach związanych z bezpieczeństwem międzynarodowym w Europie i na Dalekim Wschodzie.
Kluczowym tematem spotkania była kwestia podpisania umowy o wolnym handlu między Unią Europejską a Japonią. Prace nad szczegółami trwają już od 2013 roku. Zarówno Niemcy, jak i Japonia, uważają jak najszybsze pomyślne zakończenie negocjacji za ważny cel swojej polityki. „Taka umowa może ekstremalnie poprawić nasze stosunki handlowe, a to dla takiej nacji eksporterów jak Niemcy jest sprawą o ogromnym znaczeniu” – mówiła kanclerz Angela Merkel, dodając, że „2015 jest dobrym rokiem” na zakończenie negocjacji. Unijni eksperci szacują, że dzięki umowie wzrost eksportu z Europy do Japonii może wzrosnąć o 30%, a w znacznej mierze wzrost ten przypadnie w udziale niemieckich przedsiębiorstw. Japonia liczy przede wszystkim na ułatwienia w eksporcie produktów branży motoryzacyjnej.
Ważnymi punktami rozmowy były kwestie międzynarodowego bezpieczeństwa. Przywódcy omówili przypadki sporów terytorialnych na Morzu Południowochińskim. „Jest naszym wspólnym przekonaniem, że w kwestiach sporów o granice morskie ważną rolę powinny odegrać międzynarodowe instytucje” – mówiła niemiecka kanclerz.
Politycy odnieśli się także do kryzysu ukraińskiego, zaznaczając, że dzielą w tym przypadku te same przekonania. Według japońskiego premiera konflikt ukraińsko-rosyjski ma charakter problemu globalnego. „Sytuacja na Ukrainie niesie za sobą skutki nie tylko dla Europy, lecz także dla sytuacji w Azji” – mówił Shinzo Abe – „W rozwiązaniu tego problemu Japonia i Niemcy będą ściśle współpracować. Jest niezwykle ważne, żeby Rosja w przestrzeni międzynarodowej działała jak odpowiedzialny aktor”. Japonia również wprowadziła sankcje na Rosję oraz udzieliła Kijowowi 1,5 mld pomocy finansowej na wyjście z kryzysu gospodarczego.
Niemiecka kanclerz po raz kolejny wezwała Rosję do deeskalacji konfliktu i umożliwienia przeprowadzenia wyborów prezydenckich 25 maja. „Potrzebujemy z jednej strony kanałów dyplomatycznych do Rosji, ale potrzebujemy również z drugiej strony gotowości do wprowadzenia sankcji gospodarczych, kiedy łamane jest prawo międzynarodowe i postępuje destabilizacja [Ukrainy]” – mówiła Angela Merkel. Jednocześnie niemiecka kanclerz zaznaczyła potrzebę dyskusji o reformie konstytucyjnej Ukrainy z uwzględnieniem decentralizacji państwa, co postuluje Moskwa.
Na podstawie: www.bundeskanzlerin.de, www.faz.de, www.spiegel.de